banner ad

Jesienne spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2012

6 października 2012


Zgodnie z tradycją, laureaci Nagrody Literackiej Gdynia wyłonieni w bieżącej edycji konkursu, powracają do Gdyni na specjalne wieczory autorskie. Tym razem będzie to jeden wieczór (19 października), ale za to jaki!

W murach Teatru Miejskiego spotkają się z publicznością kolejno: Marian Sworzeń, Marta Podgórnik i Magdalena Tulli. Spotkania rozpocznie debata poświęcona prof. Mieczysławowi Porębskiemu, któremu przyznano w tym roku w Gdyni specjalną Nagrodę Osobną. „To wspaniałe, że w wieku 91 lat otrzymuje się nagrodę nie za całokształt, a za ostatnią książkę” ? dziękował syn autora, Jerzy Porębski, który odbierał laur podczas czerwcowej Gali Finałowej. Niestety, Mieczysław Porębski nie napisze już kolejnego dzieła. Późnym wieczorem 10 września profesor zmarł. Dyskusję o jego przebogatym dorobku podejmą Krystyna Czerni, Paweł Huelle i Jacek Friedrich.

Tuż po debacie uwaga zostanie skierowana w stronę literatury faktu. Marian Sworzeń, nagrodzony w kategorii „eseistyka”, ponownie w swoich opowieściach uda się śladami Gogola po Ukrainie. A wszystko to w towarzystwie prof. Małgorzaty Czermińskiej, która poprowadzi spotkanie.

Szczególna będzie część poetycka wieczoru. „Nie tylko za sprawą obecności Marty Podgórnik, ale też dzięki premierze jej najnowszego wyboru wierszy, dokonanego przez Romana Honeta, która nastąpi właśnie w Gdyni” ? mówi dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, organizator imprezy. Tytuł nowego wydawnictwa autorki, które ukaże się nakładem Biura Literackiego, to „Nic o mnie nie wiesz”.

Ostatnim punktem „Jesiennych Spotkań” będzie proza. „Włoskie szpilki” Magdaleny Tulli to najbardziej entuzjastycznie przyjęta książka autorki i bodaj najbardziej przejmująca. Pisarka podkreśla, że zawsze chętnie wraca do Gdyni, co może być tylko zapowiedzią udanego i wciągającego wydarzenia.

Program Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2012 przedstawia się następująco:

19 października 2012, Teatr Miejski w Gdyni

17:00 Po „Spotkaniu z Ablem” – dorobek prof. Mieczysława Porębskiego
Dyskusja z udziałem Krystyny Czerni, Jacka Friedricha i Pawła Huelle

18:15 Marian Sworzeń
prowadzenie: prof. Małgorzata Czermińska

19:15 Marta Podgórnik
prowadzenie: Piotr Czerski

20:30 Magdalena Tulli
prowadzenie: Barbara Piórkowska

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie: http://nagrodaliterackagdynia.pl/ oraz http://www.facebook.com/nagroda.literacka.gdynia.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia