Jest wyrok w sprawie: spadkobiercy Mario Puzo kontra wytwórnia Paramount

6 października 2012


Sąd wydał decyzję w toczącym się od wielu miesięcy sporze pomiędzy spadkobiercami Mario Puzo a amerykańską wytwórnią filmową Paramount Pictures.

W lutym tego roku Paramount pozwało syna pisarza za bezprawne udzielenie zgody na pisanie kolejnych sequeli książki o mafijnej rodzinie Corleone. Wytwórnia twierdziła, że kupując prawa do filmu w 1969 roku, zagwarantowano im prawo weta w kwestii publikacji wszelkich kontynuacji opartych na oryginalnym dziele. Trzy lata po śmierci pisarza studio pozwoliło spadkobiercom Puzo na publikację jednego sequela, ale pisanie i wydawanie kolejnych uważają za „nadszarpnięcie” reputacji oryginalnej filmowej trylogii.

W odpowiedzi syn Mario Puzo przeszedł do ataku i wystąpił na drogę sądową przeciwko Paramount Pictures, domagając się 10 milionów dolarów odszkodowania za próby zablokowania wydania kolejnej kontynuacji „Ojca chrzestnego” oraz wygaszenia praw wytwórni co do oryginalnej książki.

Nowojorski sąd federalny podjął w zeszłym tygodniu decyzję, że wytwórnia zachowa prawo do kręcenia kolejnych filmów (chociaż wcale tego nie zamierza), a spadkobierca – do kolejnych książek, w tym opublikowania „Rodziny Corleone”, o którą toczył się spór. Książka ma opowiadać o młodym Vito i początkach jego mafijnej kariery.

Obie strony zapowiedziały, że będą odwoływać się od wyroku.

Na zdjęciu załączonym do newsa Mario Puzo oraz Marlon Brando na planie pierwszego „Ojca chrzestnego”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film, newsy