banner ad

Oto laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2012

1 lipca 2012


Ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Krótko ujmując: Podgórnik, Tulli, Sworzeń, Porębski. A jeszcze krócej: „wybitni indywidualiści”. To słowa jednego z jurorów. Nazwiska wyróżnionych poznaliśmy podczas sobotniej Gali Finałowej, która była tradycyjnym zwieńczeniem Dni Nagrody Literackiej Gdynia.

Już po raz siódmy Kapituła przyznała literackie laury w kategoriach poezji, prozy i eseju w postaci Gdyńskich Kostek Literackich (statuetek) oraz 50 000 złotych. Ponadto wręczono, przyznawaną nieregularnie specjalną „Nagrodę Osobną” (10 000 złotych).

Przewodniczący Kapituły prof. Piotr Śliwiński podkreśla, że „Gdynia” została przyznana za literaturę najwyższej próby. „Tegoroczni laureaci to wybitni indywidualiści, którzy bardzo dużo wymagają od siebie i czytelników. Proza – (’Włoskie szpilki’ Magdaleny Tulli – przyp. red.) – z pozoru prosta, oparta na przeżyciach rodzinnych, przede wszystkim jest – prozą, sztuką, ciągiem dalszym fascynującego dorobku. Trzeba ją czytać z równą uwagą jak poprzednie książki autorki. Poezja (’Rezydencja surykatek’ Marty Podgórnik) – wyrazista, ostra, zaczepna, dramatyczna – przenika do głębi najważniejszych ludzkich spraw. Jest głosem niebywałej wrażliwości, głosem wśród głosów, lecz na wskroś własnym, rozpoznawalnym, przejmującym. A esej (’Opis krainy Gog’ Mariana Sworznia)? Czysta radość czytania książki zrodzonej z radości obcowania z wielkim pisarstwem, wielkim pisarzem, podążania za nim, sycenia ciekawości, przyjemności opowiadania.”

Laureaci byli na „wyciągniecie ręki” dla trójmiejskich czytelników podczas Festiwalu „Literaturomanie”, który w ramach Dni Nagrody Literackiej Gdynia poprzedził Galę Finałową. „Osią tego wydarzenia niezmiennie pozostają spotkania z nominowanymi do 'Gdyni’, którzy zjawili się na festiwalu niemal w komplecie. To bardzo cieszy. Tym bardziej, że publiczność również dopisała, momentami z trudem się mieściliśmy. Święto książki wciąż potrafi przyciągać tłumy” ? nie kryje satysfakcji dr Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (główny organizator NLG), a także sekretarz Kapituły. „Już myślimy o ciągu dalszym tegorocznej edycji, czyli o jesiennych spotkaniach z czworgiem laureatów” ? dodaje.

Czworgiem, ponieważ specjalną Nagrodę Osobną przyznano Mieczysławowi Porębskiemu (odbierał ją syn ? Jerzy Porębski). „’Spotkanie z Ablem’, czwarty tom pism wybranych Profesora, dopełnia portretu wielkiego badacza sztuki, świetnego pisarza, myśliciela. W jego twórczości niezrównane znawstwo wyraża się w kapitalnym, czytelnym, eleganckim, a zarazem indywidualnym języku. Książka, ważna dla badaczy i krytyków, jest też atrakcyjna i pożyteczna dla amatorów. Celne, przekonujące komentarze do spraw zawiłych, krytycyzm powiązany z afirmacją sztuki m. in. jako egzystencjalnej podpory, jasność myśli – wszystko to sprawia, że spotkanie ze 'Spotkaniem’ jest zdarzeniem dla naszej kultury bezcennym” ? komplementuje Piotr Śliwiński.

Uroczystość (w reżyserii Roberta Glińskiego) odbyła się na Nowej Scenie w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Wydarzenie uświetnił występ Grzegorza Turnaua, a także interpretacje „na żywo” fragmentów zwycięskich książek w wykonaniu Doroty Segdy, Dariusza Siastacza i Grzegorz Wolfa.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Nagroda ta jest de facto rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem „Gdyni” przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze i środowiskowe przedsięwzięcia. Dzięki swej niespotykanej dotąd formule równorzędnego wyróżniania poetów, prozaików oraz eseistów, nagroda szybko stała się ważnym i unikalnym wydarzeniem w polskim środowisku literackim. Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów, jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, w gronie nominowanych oraz laureatów „Gdyni” regularnie i licznie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna Bargielska, Michał Witkowski) czy też pisarze bardzo niszowi – prof. Marian Pankowski czy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni). Niezwykle istotnym werdyktem wydaje się być również laur za eseistykę. W ten sposób doczekała się ona prestiżowej nagrody na równi z prozą i poezją, a także silnego bodźca promocyjnego, którego wcześniej wyraźnie brakowało.

„Idea Nagrody Literackiej Gdynia rodziła się powoli. Zaczynaliśmy skromnie, od idei konkursu literackiego, ale doszliśmy do wniosku, że jeśli już mamy organizować tego typu wydarzenie, to warto nadać mu odpowiednią rangę. Tworząc kolejne wydarzenia na wysokim poziomie artystycznym chcemy między innymi pokazać wielowątkowość nowoczesnego miasta” ? przekonuje Prezydent Gdyni. Jednakże pośród wszystkich tych przedsięwzięć najważniejsza pozostaje sama Nagroda. Zwycięzcy w trzech kategoriach ? proza, poezja i eseistyka, otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Wybór zarówno nominowanych, jak i laureatów to decyzje członków Kapituły Nagrody złożonej ze znawców i cenionych badaczy literatury. Na specjalny wniosek Kapituły przyznawana jest również specjalna „Nagroda Osobna”. „Nie jest to nagroda za tzw. całokształt, lecz raczej za to, co pozostaje kształtem nieznanym, co stanowi wyzwanie dla czytelników i zdaje się obietnicą wielu nowych, intrygujących odczytań” ? wyjaśnia prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy