16 czerwca obchodzimy Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

1 czerwca 2016

13-ogolnopolskie-swieto-wolnych-ksiazek
16 czerwca w całej Polsce odbędzie się XIII edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. W zaplanowane na ten dzień akcje bookcrossingowe aktywnie włączą się szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, instytucje naukowe i kulturalne oraz wiele innych miejsc. Weź udział w wydarzeniu i uwolnij książki. Dzięki tobie świat może stać się jedną wielką darmową biblioteką.

Idea uwalniania książek narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Programista komputerowy Ron Hornbaker nazwał swój pomysł bookcrossingiem i założył stronę internetową, która na dzień dzisiejszy zrzesza blisko 1,5 miliona wielbicieli wymiany książek z całego świata. Do Polski bookcrossing dotarł dwa lata później, a już 6 kwietnia 2004 roku odbyło się I Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Od tego czasu pomysł zdobył serca wielu czytelników z naszego kraju. Aktualnie w obiegu znajduje się ponad 260 tysięcy książek i funkcjonuje ponad 20 tysięcy półek bookcrossingowych.

„Czynimy wszystko, by sztuka czytania pozostała wiecznie żywa. Słowo pisane popularyzujemy nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych, pragnąc przyczynić się do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Wierzymy, że książka odgrywa jedną z ważniejszych ról w rozwoju ludzkości. Dlatego też zachęcamy do dzielenia się dobrem, które posiadamy, gdyż nie samo posiadanie daje wewnętrzne spełnienie, a właśnie dzielnie się…” – mówi Jolanta Niwińska, ogólnopolska koordynatorka bookcrossingu.

16 czerwca przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja uwalniania książek, połączona z przemarszami młodzieży. W inicjatywie biorą udział szkoły, biblioteki, instytucje kulturalne i naukowe. Święto urozmaicają happeningi, festyny , spotkania z autorami, wydawcami, debaty o książkach i literaturze, wystawy, konkursy, plenerowe czytanie.

Więcej informacji na temat planowanych wydarzeń można szukać na stronie www.bookcrossing.pl i www.swietowolnychksiazek2016.pl, gdzie znajdują się wszystkie szczegóły o tym, jak aktywnie wspierać bookcrossing w Polsce. Instytucje mogą zgłaszać uczestnictwo w wydarzeniu na adres: obchody@swietowolnychksiazek2016.pl – a zostanie im zapewnione wsparcie promocyjne, plakaty, etykiety i wszystkie informacje niezbędne w przygotowaniu wydarzenia.

13-ogolnopolskie-swieto-wolnych-ksiazek-plakat

XIII edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek odbędzie się pod patronatem Booklips.pl.

fot. Nathan O’Nions

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia