Nowy program o poezji od 23 czerwca w TVP Kultura

19 czerwca 2015

poeci-tvp-kultura
23 czerwca na antenie TVP Kultura zadebiutuje nowy literacki program „Poeci” autorstwa Artura Burszty. Program emitowany będzie w każdy kolejny wakacyjny wtorek, a poprowadzą go Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz.

Każdy z odcinków to dwudziestopięciominutowa rozmowa podzielona na trzy części. W pierwszej debiut autora zestawiany jest z ostatnią książką. W drugiej mowa jest o literackiej aktywności twórcy poza pisaniem poezji. W trzeciej konwersacja skupia się na jednym wierszu.

W pierwszych odcinkach zobaczymy Ryszarda Krynickiego i Marcina Sendeckiego ? tegorocznych laureatów Nagrody im. Herberta oraz Nagrody Poetyckiej Silesius, a także Romana Honeta i Dariusza Sośnickiego ? nominowanych do Nagrody im. Szymborskiej i Nagrody Literackiej Gdynia.

Ryszard Krynicki opowie o zaginionym rękopisie młodzieńczych wierszy. Tematem rozmowy z Marcinem Sendeckim będzie „wzruszenie”. Roman Honet porówna dzisiejszych debiutantów i tych z poprzedniej dekady. Dariusz Sośnicki zdradzi tajniki pracy redaktora znanych prozaików.

Z rozmów wyłonią się nie tylko indywidualne obrazy poszczególnych poetów, ale także szeroka panorama polskiej poezji ostatnich dziesięcioleci. W kolejnych odcinkach dopełnią ją m.in.: Darek Foks, Krzysztof Jaworski, Marta Podgórnik, Andrzej Sosnowski i Bohdan Zadura.

„Poeci” to koprodukcja Biura Literackiego oraz wrocławskiej firmy Contentplus.pl, tworzącej multimedialne treści edukacyjne. Zdjęcia kręcone były m.in. w apartamentowcu Sky Tower, w Neon Side (gdzie zgromadzono zabytkowe wrocławskie świetlne reklamy) i w galerii Awangarda.

To kolejny program dedykowany poezji przygotowany dla telewizji publicznej przez Biuro Literackie. Emitowany w latach 2008-2009 magazyn literacki „Poezjem”, autorstwa Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, realizowany był z wrocławskim oddziałem TVP.

„Poeci” emitowani będą w TVP Kultura w każdy wtorek o godzinie 11:30 oraz po 22:00 (po zakończeniu opery). Powtórki programu zobaczyć będzie można także w internetowej telewizji PortTV na stronie portliteracki.pl. Program jest elementem akcji „Literackie lato w TVP Kultura”.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: telewizja