banner ad

Premierowe słuchowisko Dwójki według dramatu „Wyszedł z domu” Różewicza. W obsadzie Stenka, Seweryn i Adamczyk

24 lipca 2020

Program 2 Polskiego Radia w najbliższą niedzielę 26 lipca zaprezentuje premierę słuchowiska „Wyszedł z domu” według dramatu Tadeusza Różewicza. W obsadzie znaleźli się: Danuta Stenka, Andrzej Seweryn, Piotr Adamczyk, Rafał Zawierucha i Szymon Kuśmider.

W tym napisanym w 1964 roku dramacie poznajemy rodzinę, w której żona (Danuta Stenka ? na zdjęciu z Piotrem Adamczykiem) i dwoje dorastających dzieci (Karolina Honchera i Rafał Zawierucha) z niepokojem oczekują na powrót męża i ojca (Piotr Adamczyk), który pewnego dnia wyszedł z domu i nie wrócił. Po jakimś czasie Henryk zostaje odnaleziony, lecz wydaje się zupełnie odmieniony i wyraźnie szczęśliwy. Jego apodyktyczna żona próbuje na powrót wtłoczyć go w stereotypowe, rodzinne zachowania i role, by znów stał się „nijaki, niepodobny do niczego, jak wszyscy”.

Ten dramat to studium rozpadu rodziny. „Wydaje mi się, że w 'Wyszedł z domu’ wyprzedziłem o wiele lat dyskusje o załamaniu się rodziny jako pewnego mitu, pewnej struktury, komórki społecznej, pewnej konwencji obyczajowej. Przecież uważny czytelnik może się tu doczytać, że ojciec nie ma nic do przekazania swoim dzieciom” ? w jednym z wywiadów o swoim tekście opowiadał Tadeusz Różewicz.

„Po ponad pięćdziesięciu latach od powstania, sztuka ta jest silnie współczesna i aktualna” ? mówi Szymon Kuśmider, reżyser spektaklu. „Z jednej strony tradycyjna rodzina, która ze strony starszych, czyli ojca i matki, jest jakimś strażnikiem wartości lat ubiegłych. A z drugiej strony te dzieci są absolutnie współczesne i kontrują to wszystko pokazując, czym jest dla nich świat” ? dodaje Kuśmider.

Premiera słuchowiska odbędzie się w radiowej Dwójce w niedzielę 26 lipca o godz. 19.00. Będzie one dostępne w wersji on-line na stronie dwojka.polskieradio.pl zaraz po premierze.

[am]
fot. Polskie Radio

Tematy: , ,

Kategoria: radio, słuchowiska