banner ad

Andrzej Stasiuk w Trójkowej audycji „Z najwyższej półki”

22 września 2014

stasiuk-z-najwyzsze-polki
W najbliższą środę, 24 września, w audycji „Z najwyższej półki” będzie można usłyszeć rozmowę Michała Nogasia z Andrzejem Stasiukiem. Pisarz spotkał się z dziennikarzem Trójki w swoim domu w Wołowcu i opowiedział m.in. o najnowszej książce „Wschód”.

„To piękna i osobista opowieść, zapis podróży na wiele wschodów ? do dziadków na Podlasiu, na warszawską Pragę, gdzie nagle ? przed laty ? z jakiejś bramy wyłaniali się radzieccy żołnierze, ale też zapis podróży do Rosji, Mongolii i Chin” ? opowiada Michał Nogaś, który odwiedził Andrzeja Stasiuka w połemkowskiej wsi Wołowiec w Beskidzie Niskim, gdzie pisarz od wielu lat mieszka i pisze.

wschod„Lubię jeździć, a gdy siadam za kierownicą, to zawsze odruchowo skręcam w prawo” ? mówi Nogasiowi Stasiuk. Jego „Wschód” to także opowieść o pamięci, o życiu w komunizmie i o podróży do źródeł tej ideologii, do miejsc, w której bez przeszkód można ją było realizować. I co tam się teraz znajduje? A jak Polska poradziła sobie ? lub nie ? ze spuścizną po tym, co przyszło ze wschodu? I czy dziś należy bać się tego, co dzieje się u naszych sąsiadów?

O tytułowym „Wschodzie”, ale także o dawnym PGR-ze w okolicy Wołowca, o robieniu i oglądaniu zdjęć, a wreszcie o rzece dzieciństwa, która płonęła, Michał Nogaś będzie rozmawiał z Andrzejem Stasiukiem w swoim programie „Z najwyższej półki” w Programie 3 Polskiego Radia w środę, 24 września, o godz. 21.05.

„Wschód” to już 24 pozycja w dorobku autora, który zadebiutował w 1992 roku „Murami Hebronu” i ma na koncie m.in. nagrodę literacką Nike (za „Jadąc do Badabag”) i nagrodę Fundacji Kościelskich (za „Białego kruka”). Książka ukaże się 24 września nakładem wydawnictwa Czarne.

Na zdjęciu: Andrzej Stasiuk w swoim domu w Wołowcu.

fot. Michał Nogaś/Trójka

Tematy: , , , , ,

Kategoria: radio