Vincent V. Severski rozpoczyna nową, ośmiotomową serię szpiegowsko-kryminalną. Pierwsza część, „Zamęt”, już w sprzedaży

18 kwietnia 2018


Nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazała się nowa książka Vincenta V. Severskiego. „Zamęt”, bo tak zatytułowana jest powieść, to początek nowej ośmiotomowej serii szpiegowsko-kryminalnej. Czym tym razem zaskoczy nas twórca tetralogii o Wydziale Q?

„’Zamęt’ to moja próba stworzenia nowego gatunku, łączącego klasyczny kryminał z powieścią szpiegowską. Trochę jakbym wpuścił Kurta Wallandera w świat George?a Smileya ? lub odwrotnie. Znajdziemy tu wszystkie elementy, które kojarzą się z kryminałem: trupa, dochodzenie i pytanie: 'kto zabił?’. Nie zabraknie laboratorium kryminalistycznego i żmudnego badania śladów. Ale wszystko to połączyłem ze światem sensacji i szpiegów” ? wyjaśnia pisarz. „W świecie szpiegów popełnianie przestępstw nie jest niczym niezwykłym ? wręcz przeciwnie. Tyle że jest to sytuacja, w której czyn zabroniony uznaje się za dozwolony, bo popełniono go dla dobra ojczyzny. Towarzyszą temu skomplikowane, a przy tym fabularnie atrakcyjne, okoliczności, które umożliwiają skonstruowanie książki, jaką chciałem napisać”.

Punktem wyjścia nowej powieści jest porwanie polskiego biznesmena i trzech cudzoziemców, którego dopuszcza się w Islamabadzie komando talibów. Z uwagi na to, że naszemu rodakowi grozi śmierć, na ratunek rusza supertajna Sekcja Agencji Polskiego Wywiadu. Szybko okazuje się jednak, że porwanie jest tylko częścią szerszego planu, w który zaangażowane są wywiady różnych krajów. W Polsce staje się ono pretekstem do bezwzględnych rozgrywek politycznych. Sekcja, pod kierunkiem ekscentrycznego Romana Leskiego, próbuje zdemaskować zdrajcę działającego w szeregach polskiego wywiadu i walczy o uwolnienie porwanego. Rozwiązanie szpiegowskiej zagadki wymaga podróży do Grecji, Rosji, Pakistanu i RPA.

„Zamęt” to początek nowej, ośmiotomowej serii szpiegowsko-kryminalnej w dorobku Severskiego. Jak autor wyjawia, po napisaniu pierwszych trzech thrillerów o Nielegalnych poczuł, że chciałby spróbować czegoś nowego i dlatego czwartą częścią definitywnie zamknąłem serię. „Potrzebowałem zastrzyku świeżości, by nie znudziła mi się praca pisarza. Wiedziałem, że mam jeszcze sporo do powiedzenia, ale też zdawałem sobie sprawę, że nie sprawi mi frajdy używanie do tego wciąż tych samych narzędzi. Myślę, że czytelnicy to docenią ? pozostaję w sferze tego, co lubią, a więc opisuję nadal świat szpiegów, ale jednocześnie serwuję to w innej, choć, mam nadzieję, równie atrakcyjnej formie. Książki nazywane są duchową strawą, i ? podobnie jak w przypadku strawy dla ciała ? obowiązuje tu ta sama zasada zróżnicowanego menu. Kto lubi jeść ciągle to samo? Można uwielbiać owoce morza, ale warto zadbać o to, by podawano je z różnymi sosami i dodatkami. Można lubić thrillery Severskiego, ale w połączeniu z kryminałem będą smakować, mam nadzieję, jeszcze lepiej” ? mówi pisarz.

Nowa seria to okazja do przedstawienia czytelnikom nowych bohaterów. Severski przyznaje, że wprawdzie lubił Nielegalnych, ale kusiło go, aby powołać do życia postaci, którym mógłby powierzyć nieco inne zadania niż Konradowi, Sarze, Marcinowi czy M-Irkowi. „Trójka nowych bohaterów pracuje w Sekcji, tajnej komórce Agencji Wywiadu, utworzonej dla spraw 'nierozwiązywalnych’, a więc takich, których nie da się rozwiązać prawnymi metodami. Z pozoru może się wydawać, że to powielenie modelu z poprzedniej serii, ale tak nie jest. Zadania Sekcji są zupełnie inne niż Wydziału Q, który przede wszystkim skupiał się na przeprowadzaniu akcji. Tych nie zabraknie i tutaj, ale Sekcja to przede wszystkim ludzie, którym powierzono intelektualne rozpracowywanie problemów” ? wyjaśnia Severski.

Szefem Sekcji jest Roman Leski, tajemniczy pułkownik po sześćdziesiątce, samotny ekscentryk o posturze zmęczonego urzędnika, paradujący w nieodłącznym kapelusiku typu trilby. Ale to jednocześnie postrach szefów Agencji Wywiadu i polityków, bo w jego biurze na siódmym piętrze Agencji znajduje się szafa pełna niebezpiecznych dokumentów. Pracują dla niego: Monika, podobno czterdziestoletnia absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych, która jest zewnętrzną oficer wywiadu, a jednocześnie prowadzi galerię sztuki na warszawskim Powiślu, oraz Dima, pół-Polak, pół-Grek, z rodziny greckich Żydów z Salonik, którego przodkowie działali w partyzantce komunistycznej, doświadczony i utalentowany oficer operacyjny, który jednak w prywatnych kontaktach z kobietami daje sobą manipulować i dopiero gdy przychodzi wykonać zadanie, potrafi je wykorzystać dla swoich celów. Severski czyni również ukłon w stronę swoich stałych czytelników. Skład Sekcji uzupełniają bowiem Ela i Witek, znani z serii „Nielegalni”. Leski przyjął ich bez mrugnięcia okiem i nic dziwnego, skoro byli ludźmi samego Konrada Wolskiego.

„Zamęt” stanowi dla Severskiego, byłego oficera wywiadu PRL i RP, okazję do pokazania pracy szpiegów od nieco innej strony. „Zobaczymy tu nie tylko zakulisowe i niebezpieczne rozgrywki z polityką i biznesem w tle, ale także ? poprzez zderzenie tego świata z realiami świata kryminalnego ? sposoby działania agentów w sytuacji, gdy dochodzi do zabójstwa i trzeba przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie kto i dlaczego się tego dopuścił” ? komentuje autor.

Czytelnicy, którzy wsiąkną w świat przedstawiony na kartach „Zamętu”, mogą oczekiwać, że wkrótce poznają ciąg dalszy przygód agentów z tajnej Sekcji Polskiego Wywiadu. „Pracę nad nową książką są mocno zaawansowane. Jej roboczy tytuł to 'Odwet’ i prawdopodobnie ukaże się jeszcze w tym roku, na jesieni. Niewiele mogę o niej mówić, ale zdradzę, że bohaterom przyjdzie się zmierzyć z zabójstwami dokonywanymi w ich świecie, w środowisku szpiegów” ? wyjawia Severski.

Powieść „Zamęt” ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Poniżej możecie zobaczyć oficjalny zwiastun książki.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi