Ogłoszono laureatów Nagrody Pulitzera 2018. Autorem najlepszej powieści jest Andrew Sean Greer

18 kwietnia 2018


W poniedziałek 16 kwietnia ogłoszono laureatów tegorocznych Pulitzerów. Przyznawane od 1917 roku nagrody uznawane są za jedne z najważniejszych na świecie wyróżnień w dziedzinie dziennikarstwa i literatury. Otrzymują je twórcy w 21 kategoriach, z czego 6 to kategorie literackie.

Najważniejszą nagrodę w literackiej części Pulitzerów otrzymał Andrew Sean Greer za powieść „Less”. Tytułowy bohater to niewydarzony pisarz zbliżający się do pięćdziesiątki, którego perypetie śledzimy na kartach książki. Pomimo licznych wpadek, pomyłek, nieporozumień i błędów, które mu się przydarzają podczas wojaży, jest to przede wszystkim historia o miłości – słodko-gorzka opowieść o straconych szansach. W uzasadnieniu określono książkę jako „hojną, muzyczną w prozie oraz ekspansywną w strukturze i zasięgu, traktującą o dorastaniu i istocie natury miłości”.

Andrew Sean Greer

Wśród kategorii literackich warto zwrócić też uwagę na wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w twórczości dramaturgicznej. W tym roku nagroda przypadła Martynie Majok, dramatopisarce polskiego pochodzenia, która do Stanów Zjednoczonych wyjechała w wieku pięciu lat ze śląskiego Bytomia. Jej sztuka pt. „Cost of Living” opowiada o różnym spojrzeniu na ludzkie relacje, na przykładzie „dwóch par niedopasowanych do siebie ludzi: kierowcy ciężarówki i jego od niedawna sparaliżowanej byłej żony oraz aroganckiego młodego człowieka z porażeniem mózgowym i jego nowego opiekuna”.

Martyna Majok

Medalem za najlepszą biografię nagrodzono Caroline Fraser, której „Prairie Fires: The American Dreams of Laura Ingalls Wilder” traktuje o autorce książkowej serii „Mały domek na prerii”. Za najlepszy tom poetycki uznano dzieła zebrane Franka Bidarta („Half-light: Collected Poems 1965-2016”), gdzie obok siebie znalazły się wiersze dramatyczne i krótkie formy eliptyczne, „opierające się na klasycznej mitologii oraz ponownym odkrywaniu pragnień sprzecznych z normami społecznymi”. W kategorii „historia” zwyciężyła praca „The Gulf: The Making of an American Sea” autorstwa Jacka E. Davisa dotycząca środowiska Zatoki Meksykańskiej, dziesiątego co do wielkości zbiornika wody na świecie. Z kolei najlepszym reportażem został „Locking Up Our Own: Crime and Punishment in Black America” autorstwa Jamesa Formana Juniora, książka badająca korzenie prawa karnego w USA oraz ich często katastrofalne skutki dla obywateli i społeczności kolorowych.

Wyjątkowo było w kategorii muzycznej. Po raz pierwszy nagrodę przyznano nie muzykowi jazzowemu lub klasycznemu, lecz raperowi, a konkretnie Kendrickowi Lamarowi (wcześniej jedynie Bob Dylan odebrał nagrodę specjalną za „głęboki wkład w muzykę popularną i amerykańską kulturę”). W dziennikarstwie doceniono przede wszystkim artykuły Jodi Kantor i Megan Twohey z „The New York Timesa” i Ronana Farrowa z „New Yorkera”, które jako pierwsze ujawniły sprawę wieloletniego molestowania seksualnego w Hollywood, zaczynając od producenta Harveya Weinsteina. Wśród laureatów znaleźli się również dziennikarze „The Washington Post”, którzy ujawnili, że senator z Alabamy, Roy Moore, dopuszczał się molestowania seksualnego w stosunku do młodych kobiet i dziewczyn.

[aw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy