banner ad

Pierwsza biografia Kurta Vonneguta już w księgarniach

7 kwietnia 2015

Zdarza-sie-Kurt-Vonnegut-zycie-premiera
Nakładem wydawnictwa Albatros ukazała się pierwsza na polskim rynku biografia Kurta Vonneguta autorstwa Charlesa Shieldsa. Książka bardziej niż na twórczości pisarza koncentruje się na jego codziennym życiu i relacjach z bliskimi, dzięki czemu mamy możliwość bliżej poznać jednego z najważniejszych XX-wiecznych pisarzy, autora „Kociej kołyski” i „Rzeźni numer pięć”.

W 2006 roku Charles J. Shields skontaktował się z Kurtem Vonnegutem, by zaproponować, że napisze jego biografię. Wysłał do pisarza list, w którym, jak sam twierdzi, trochę przesadził z pochwałami. W odpowiedzi otrzymał kopertę zawierającą szkic autoportretu Vonneguta palącego papierosa. Podpis fioletowym flamastrem głosił: „Moja pełna szacunku odmowa doskonałemu autorowi Charlesowi J. Shieldsowi, który zaproponował, że napisze moją biografię”. Zafascynowany twórczością pisarza Shields postanowił nie poddawać się tak łatwo i ponowił swoją prośbę. Tym razem w odpowiedzi nadeszła pocztówka, na której Kurt narysował swój kolejny autoportret i napisał jedno słowo: „OK”.

Przez wiele miesięcy panowie prowadzili korespondencję. Zdarzało się często, że Vonnegut dzwonił późno w nocy i dudnił w słuchawkę: „Mój Kurt Vonnegut. Jak idzie praca nad moją biografią?”. Shields musiał streścił poczynione postępy, po czym Kurt wydawał kilka zadowolonych dźwięków i zaczynał wspominać krewnych i przyjaciół, którzy nie żyją. Biograf zdążył również przeprowadzić z pisarzem kilka osobistych rozmów. Ostatnia miała miejsce w marcu 2007. Chory na infekcję dróg oddechowych 83-letni Kurt narzekał, że w słowniku znalazł się wpis o Jacku Kerouacu, a o nim zapomniano napisać. Kilka godzin później potknął się na schodkach przed swoją kamienicą, na skutek czego zapadł w śpiączkę, z której się już nie wybudził.

Zebrane do tej pory materiał pozwoliły jednak Shieldsowi kontynuować pracę nad książką, dzięki czemu powstała pierwsza kompletna biografia jednego z najważniejszych dwudziestowiecznych pisarzy amerykańskich. Książka chronologicznie opisuje poszczególne etapy życia Vonneguta, począwszy od czasów drugiej wojny światowej i bombardowania Drezna, przez skromne początki twórcy zarobkującego pisaniem opowiadań do popularnych czasopism, aż po sukces „Rzeźni numer pięć” i cztery dekady spędzone w roli sumienia Ameryki.

Największy nacisk Shields kładzie na życie prywatne pisarza. W oparciu o tysiące listów, a także liczne rozmowy z osobami, które go znały,  koncentruje się na ukazaniu rozdźwięku między publicznym wizerunkiem Vonneguta, powstałym na podstawie jego książek, a prawdziwą osobowością pisarza. Nie idealizuje, ale też nie demonizuje swego bohatera. Przedstawia go jako człowieka pełnego typowo ludzkich wad i sprzeczności, ale też sympatycznego. Człowieka, w którego życiu nie było jednak zbyt wielu chwil prawdziwego szczęścia.

Sama twórczość pisarza jest jedynie tłem dla jego biografii. Choć w „Zdarza się. Kurt Vonnegut: Życie” opisana została każda z powieści Kurta Vonneguta, to istotniejsze są okoliczności ich powstania. Mniejsze znaczenie mają tu artystyczne inspiracje pisarza, więcej uwagi zaś zostało poświęcone jego codziennemu życiu oraz relacjom z najbliższymi osobami: matką Edith, która popełniła samobójstwo, ojcem Kurtem seniorem, bratem Bernardem i siostrą Alice, która zmarła na raka, pierwszą żoną Jane, z którą spędził trzydzieści cztery lata i wychował szóstkę dzieci (w tym trzech przygarniętych siostrzeńców), oraz drugą żoną, Jill Krementz, przedstawioną przez Shieldsa w dość jednoznacznie demonicznym świetle.

Biografia Kurta Vonneguta w przekładzie Rafała Lisowskiego jest już dostępna w księgarniach.

Zdarza-sie-Kurt-Vonnegut-zycie

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi