banner ad

„Najlepsza oferta” – książka włoskiego reżysera Giuseppe Tornatore pod patronatem Booklips.pl

2 października 2014

najlepsza-oferta-premiera
1 października nakładem wydawnictwa Marginesy do księgarń trafiła książka „Najlepsza oferta” autorstwa włoskiego reżysera Giuseppe Tornatore. Publikacja ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Ta niezwykła książka to autorski szkic scenariusza filmu „Koneser” (noszącego w oryginale tytuł „Najlepsza oferta”), opatrzony komentarzem znakomitego polskiego reżysera Janusza Majewskiego, wzbogacony o znakomite zdjęcia z planu filmowego. To również bogactwo wiedzy o procesach powstawania filmu i o jego reżyserze.

Janusz Majewski w posłowiu do książki zwraca uwagę, że „decydując się na publikację tego niejako scenariusza, Tornatore musiał przewidywać, że sięgną po niego głównie miłośnicy jego talentu, a zwłaszcza ci, którzy już obejrzeli 'Najlepszą ofertę’ (’Konesera’) na ekranie. (?) Mała książeczka z 'niejako scenariuszem’ 'Konesera’ ? skłania nas, czytelników, do powrotu pamięci, a może nawet powrotu do kina i powtórnego obejrzenia filmu i jest prawdziwym rarytasem dla miłośników ambitnych filmów”.

najlepsza-oferta-premiera-2

„Najlepsza oferta” to opowieść o sztuce, która jest wynikiem miłości oraz o miłości, która jest wytworem sztuki. Virgil Oldman jest samotnym człowiekiem kultury, którego niechęć do nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi ? zwłaszcza kobietami ? pasuje do jego głębokiej obsesji na punkcie zajęcia, którym się trudni. Virgil jest bowiem profesjonalnym handlarzem antykami, który nigdy nie pozostawał w bliższej relacji z drugą osobą. Wyjątku nie stanowi nawet Robert, jego bliski przyjaciel ? młody, energiczny i niezwykle utalentowany restaurator urządzeń mechanicznych pochodzących z minionych epok.

W dniu swoich sześćdziesiątych trzecich urodzin Virgin otrzymuje telefon od młodej kobiety, która prosi go o rzeczową wycenę dzieł należących do jej rodziny. Kiedy ma dojść do ich pierwszego spotkania, tajemnicza dziewczyna nie zjawia się. Z nieznanych powodów kobieta nalega jednak, by doświadczony ekspert bliżej przyjrzał się jej sprawie.

najlepsza-oferta-premiera-3

Virgil wielokrotnie ma ochotę uciec i zrezygnować ze zlecenia, które nie wydaje się niczym innym jak tylko kłopotliwym bałaganem. Za każdym razem, tajemnicza, młoda kobieta zamknięta w swoim obsesyjnym świecie, nakłania go do kontynuowania pracy. Dzięki temu, dotychczasowe, spokojne życie handlarza antykami nabierze niezwykłego tempa. Z pomocą swojego przyjaciela, Roberta, Virgil nauczy się ? krok po kroku ? jak zdobyć serce młodej, bojącej się świata kobiety. Główny bohater odnajdzie w sobie emocje, które na zawsze odmienią jego spokojne życie.

najlepsza-oferta-premiera-4

Autor książki i filmu, Giuseppe Tornatore, jest jednym z najpopularniejszych włoskich reżyserów. Zadebiutował w 1986 roku obrazem „Kamorysta”. Popularność i uznanie krytyków przyniósł mu kolejny film: „Cinema Paradiso”, za który w 1989 roku otrzymał Oscara, nagrodę BAFTA, nominacje do Złotej Palmy w Cannes i Cezara oraz nagrodę jury w Cannes. W 1990 roku nakręcił „Wszyscy mają się dobrze” z Marcellem Mastroiannim, a w 1994 do kin wszedł jego thriller z Gérardem Depardieu i Romanem Polańskim w rolach głównych ? „Czysta formalność”. Do nostalgicznego klimatu powrócił w kolejnych filmach: „Sprzedawca marzeń” (1995), „1900: człowiek legenda” (1998) z Timem Rothem i „Malena” (2000) z Monicą Bellucci. Również „Nieznajoma” (2006), „Baaria” (2009) i „Koneser” (2013) przesiąknięte są specyficzną nostalgią, tak lubianą przez widzów filmów w jego reżyserii, a w większości również według autorskiego scenariusza.

Kliknij tutaj, żeby przeczytać fragment książki „Najlepsza oferta” Giuseppe Tornatore.

najlepsza-oferta-premiera-5

fot. Stefano Schirato
na podst. mat. pras. Marginesy, Monolith

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi