Najciekawsze nowości na jesień polecane przez Dom Wydawniczy Rebis

29 października 2021

Jesień oznacza wydłużone wieczory i wiele potencjalnych okazji do czytania w domowym zaciszu. Dom Wydawniczy Rebis przygotował na ten czas liczne nowości książkowe, które prezentujemy poniżej. Zobaczcie, po które pozycje warto sięgnąć w najbliższych tygodniach.

Frank Herbert „Diuna” (już w księgarniach)

Arcydzieło science fiction w nowym wydaniu z filmową okładką! Najnowszą ekranizację „Diuny” wyreżyserował Denis Villeneuve („Blade Runner 2049”, „Sicario”). Autorami scenariusza są Eric Roth („Forrest Gump”), Jon Spaihts („Doktor Strange”) i Denis Villeneuve, a muzyki – Hans Zimmer („Gladiator”, „Incepcja”, „Dunkierka”). W obsadzie gwiazdy światowego kina: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgard, Jason Momoa, Charlotte Rampling, Javier Bardem, Josh Brolin, Zendaya i Oscar Isaac. „Diuna” otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo.

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają planetę, swe największe źródło dochodów. Diunę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano.
W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul – końcowe ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i wyciąga rękę po imperialny tron.

Dom Wydawniczy Rebis oddaje czytelnikom nowe, poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”, który tworzą następujące książki: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” i „Kapitularz Diuną”.

Isaac Asimov „Fundacja” (już w księgarniach)

Na podstawie „Fundacji” powstał wysokobudżetowy serial Apple TV+. Po procesie Seldona i wydaleniu Encyklopedystów z Trantora ostoją ludzkiej wiedzy jest Fundacja. Na Peryferiach, podobnie jak w rozpadającym się Imperium, wrze. Dla osamotnionego, pozbawionego bogactw naturalnych Terminusa, siedziby Fundacji, ratunkiem okazują się ludzka mądrość, inteligencja i przedsiębiorczość, nie zaś skarbnica wiedzy – monumentalna Encyklopedia Galaktyczna. W obliczu zagrożenia ze strony Czterech Królestw do władzy dochodzą, po walce z opozycją, wybitne osobowości i godni następcy Hariego Seldona: Salvor Hardin i Hober Mallow. Terminus, świadomy swych niedostatków, ale i mocnych stron, rozpoczyna bój o przetrwanie, a następnie ekspansję…

Marcin Sergiusz Przybyłek „Gamedec” (już w księgarniach)

Na podstawie książki powstała gra komputerowa „Gamedec”. Game Detective. Zawód popularny pod koniec XXII wieku. Mówią, że to profesja bez perspektyw. Ale są tacy, którzy ją wybierają, odrzucając rzeczywistość. Torkil Aymore jest jednym z nich. Filozof amator, niebieski ptak, nie umiejący nie kochać, rozumiejący, że jego największą bronią nie jest plasmagun schowany w szafce… Ale mózg.

Martin Amis „Opowieść wtajemniczonego” (już w księgarniach)

Autobiograficzna powieść o rodzinie i przyjaźni, seksie, miłości. Impulsem do powstania „Opowieści wtajemniczonego” była śmierć Christophera Hitchensa, najbliższego przyjaciela Martina Amisa. To właśnie ich głęboka i wieloletnia relacja jest główną osią opisanych w tej książce historii – od wspólnej pracy zawodowej, pełnej recenzji nie tylko książek, miejsc i idei, ale też najświeższych plotek ze świata literatury, po meandry życia prywatnego i podboje miłosne (w tym ponętnie amoralną Phoebe Phelps, wobec której Amis żywił niezdrową obsesję).

Na kartach tej niezwykłej książki pojawiają się też inne, silne postacie, które współzawodniczą o wpływy na życie autora – Kingsley Amis, Iris Murdoch, Elizabeth Jane Howard, Saul Bellow, czy też jego niedościgniony wzór i wymykający się wszelkim etykietom Philip Larkin.

Poszukując własnej drogi, Amis zmaga się – z czułością i humorem – z najtrudniejszymi pytaniami: jak żyć, jak opłakiwać zmarłych i jak umierać. Próbując na nie odpowiedzieć, przywołuje nie tylko swoje prywatne doświadczenia, ale i historię najnowszą z jej najpotworniejszymi zdarzeniami i stara się dociec, w jaki sposób to wszystko nauczyło go pisać. Owocem tych rozważań jest najintymniejsze dzieło Amisa, list miłosny, w którym otwiera się na czytelników, prezentując panoramę swego niezwykłego świata.

Amos Oz „Czarna skrzynka” (premiera: 9 listopada)

Meandry ludzkiej psychiki, zadawnione ból i cierpienie dwojga ludzi oraz żywy obraz współczesnego izraelskiego społeczeństwa w powieści Amosa Oza! Po siedmiu latach od rozwodu Ilana przerywa gorzkie milczenie i pisze list do byłego męża, światowej sławy wykładowcy, eksperta od fanatyzmu Aleksandra Gideona. Prosi o pomoc w sprawie ich dorastającego syna Boaza, który sprawia kłopoty. Tak rozpoczyna się między nimi intensywna korespondencja, w którą włączają się też obecny mąż Ilany, bardzo religijny, zaangażowany politycznie i pragnący odbudować Kraj, jej mieszkająca w kibucu siostra, makiaweliczny prawnik Aleksa i sam Boaz. W serii listów – emocjonalnych, ironicznych, poruszających i dowcipnych – byli małżonkowie próbują rozszyfrować „czarną skrzynkę” swego małżeństwa, które okazało się katastrofą. I wszystko wskazuje na to, że nadal będzie wywierać przemożny wpływ na ich życie.

Dzięki galerii różnorodnych, barwnych postaci Amos Oz z ogromną wrażliwością pokazuje meandry ludzkiej psychiki, zadawnione ból i cierpienie, z którymi każdy usiłuje radzić sobie na własny, ułomny sposób. Kreśli także żywy obraz współczesnego izraelskiego społeczeństwa.

Emanuel Bergmann „Trik” (już w księgarniach)

Opowieść o chłopcu, który wierzy w magię i pozbawionym złudzeń staruszku, który nie wierzy już w nic. Wielki Zabbatini, czarodziej sceny, prestidigitator, gwiazda „czarnej magii”, siedzi zgorzkniały w swoim domu w Los Angeles i oczekuje już tylko tego, co nieuniknione. Dawno utracił wiarę w magię życia. Na drugim końcu miasta jedenastoletni Max wymyka się przez okno swojego pokoju, by odnaleźć wielkiego czarodzieja. Chłopiec wierzy, że tylko mag ze swoimi czarami może sprawić, by jego rodzice się nie rozwiedli… Czy przeznaczenie połączy dwóch bohaterów i nada sens ich życiu? Sięgnijcie po „Trik” i poczujcie klimat przedwojennego Berlina, popatrzcie na Los Angeles XXI wieku i trzymajcie kciuki za Maxa.

Edith Eger „Dar. 12 lekcji, dzięki którym odmienisz swoje życie” (już w księgarniach)

W życiu nie chodzi o to, co nam się przytrafia, tylko o to, co postanowimy z tym zrobić. Wszyscy mierzymy się z cierpieniem – smutkiem, stratą, rozpaczą, strachem, niepewnością, porażkami. Ale mamy też wybór: w obliczu traumy lub trudności możemy się poddać albo przeżywać każdą chwilę jak dar.

Doktor Edith Eger, uznana terapeutka, która przeżyła Holokaust, oferuje nam pełen empatii, wnikliwości i humoru poradnik, który w subtelny, ale skuteczny i inspirujący sposób zachęca do zmiany sposobu myślenia i zachowań, które sprawiają, że wciąż tkwimy uwięzieni w przeszłości i nie potrafimy odnaleźć spokoju ani w pełni cieszyć się życiem. Historie z życia doktor Eger i jej pacjentów to inspirujące lekcje, które pomogą nam zrozumieć, że najczarniejsze chwile życia to najlepsi nauczyciele, oraz odnaleźć wolność dzięki sile wyboru.

Scott Tannenbaum, Eduardo Salas „Skuteczne zespoły” (już w księgarniach)

Dlaczego jedne zespoły osiągają świetne wyniki, a inne borykają się z trudnościami? Czy można być gwiazdą o doskonałych indywidualnych osiągnięciach i jednocześnie wspaniałym graczem zespołowym?

W książce „Skuteczne zespoły” autorzy przedstawiają siedem kluczowych czynników wpływających na wydajność zespołową oraz niezwykle jasne zalecenia pozwalające stworzyć naprawdę świetny zespół. Wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas pracy z zespołami ratownictwa medycznego, załogami promów kosmicznych czy drużynami sportowymi przenieśli na grunt organizacji. Czytelnicy znajdą tu praktyczne, oparte na dowodach naukowych i badaniach psychologicznych wskazówki, jak stać się skutecznym liderem zespołu oraz jego świetnym członkiem.

David J. Linden „W zakamarkach mózgu” (już w księgarniach)

David J. Linden, który jest neuronaukowcem, zwrócił się do swoich koleżanek i kolegów po fachu z takim samym pytaniem: „Jaką koncepcję dotyczącą funkcjonowania mózgu najbardziej chciałabyś/chciałbyś wyjaśnić światu?”. Z ich odpowiedzi powstał jedyny w swoim rodzaju zbiór popularnonaukowych esejów, których celem jest poszerzenie naszej wiedzy o ludzkim umyśle i jego możliwościach. Autorzy, specjalizujący się w takich dziedzinach, jak ludzkie zachowania, genetyka molekularna, biologia ewolucyjna i anatomia porównawcza, poruszyli całą gamę interesujących tematów, od osobowości przez percepcję, uczenie się i piękno po miłość i seks. A wszystko po to, by objaśnić biologiczne podstawy ludzkiego życia psychicznego i społecznego oraz sposoby, w jakie wchodzą one w interakcje z doświadczeniem pojedynczego człowieka, z kulturą, nieustającym procesem ewolucji i jak same są przez nie kształtowane. I szczerze mówią, co już wiadomo, a czego nie.

Profesor Linden i zaproszeni przez niego autorzy otwierają nowe okno na krajobraz ludzkiego mózgu oraz świat błyskawicznie rozwijającej się neuronauki. To fascynująca lektura zarówno dla profesjonalistów, jak i miłośników nauki.

Bernard Minier „Polowanie” (premiera: 9 listopada)

Departament Ariège, jesienna pełnia księżyca. Z lasu nagle wypada jeleń. Ma ludzkie oczy. Odbywa się polowanie – ale wcale nie na dzikiego zwierza. W czasie skomplikowanego śledztwa Servazowi przyjdzie stawić czoło potwornościom rodem z najgorszych koszmarów. Czy walka o słuszną sprawę może usprawiedliwiać czynienie zła?

W nowym thrillerze o szokującym zakończeniu Bernard Minier mierzy się z szaleństwem naszych czasów: manipulacjami, przemocą, zemstą. „Polowanie” to niezwykle aktualna powieść o życiu przesiąkniętym strachem.

Jeffrey Archer „Ukryte na widoku” (już w księgarniach)

William Warwick otrzymuje awans na detektywa sierżanta i wraz z pozostałymi członkami dotychczasowego zespołu zostaje przeniesiony do wydziału antynarkotykowego. Od razu otrzymują zadanie schwytania Assema Rashidiego, znanego barona narkotykowego, który zarządza rozległą siecią działającą na terenie południowego Londynu.

W toku śledztwa William spotyka dawnych i nowych wrogów: Adriana Heatha z czasów szkolnych, teraz ulicznego dilera, który pod jego wpływem zostaje policyjnym informatorem, oraz milionera, Milesa Faulknera, który z powodu własnego błędu może na wiele lat trafić do więzienia. Równocześnie William i jego narzeczona, Beth, z radością przygotowują się do zbliżającego się ślubu, ale przy ołtarzu czeka ich niemiła niespodzianka.

Z czasem zaciska się pętla wokół siatki przestępczej rozbudowanej na skalę, z jaką dotychczas londyńska policja nie miała do czynienia. Ostatecznie ekipa specjalna Williama zastawia wymyśloną przez niego pułapkę zbudowaną na grze pozorów, jakiej złoczyńcy nigdy by się nie spodziewali… „Ukryte na widoku” to druga powieść o detektywie Williamie Warwicku Jeffreya Archera, mistrza sztuki opowiadania i autora „Kronik Cliftonów” plasujących się na pierwszym miejscu listy bestsellerów „New York Timesa”.

Ewa Ornacka „Skazana” (już w księgarniach)

Więzienie. Sędzia nie ma prawa tu trafić. Serial „Skazana” z Agatą Kuleszą w roli głównej jest już dostępny na platformie Player. Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet.

Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są „dziecioboje” i czy to dobrze być „księżniczką na zamku”? Co to znaczy trafić na „dźwięki” lub do „świńskiego transportu”? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?

Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest Beata Krygier, skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia.

Rosalie Gilbert „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu”

Seks, miłość i średniowiecze – sprawdź, co działo się za zamkniętymi drzwiami sypialni setki lat temu. Poznaj prawdziwe historie średniowiecznych kobiet. Oto seksowny, barwny i rzeczywisty obraz najbardziej tajemniczej epoki w dziejach.

Jak naprawdę wyglądało życie seksualne kobiet w średniowieczu? Czy spełniały one niewolniczo wszystkie zachcianki mężów, którzy na czas nieobecności zakuwali je w pasy cnoty? Czy czerpały z seksu przyjemność? Czy tylko uznawały go za jeszcze jeden uciążliwy obowiązek? Czy miały coś do powiedzenia w sprawach własnej seksualności i własnych ciał?

Mimo sztampowych obrazów prezentowanych choćby w hollywoodzkich filmach życie intymne w średniowieczu było bardziej bogate i zróżnicowane, niż można by się spodziewać. Kobiety kochały i rozpaczały, pożądały i spiskowały, śmiało oddawały się rozkoszom cielesnym lub wybierały wstrzemięźliwość. W tej książce znajdziecie prawdziwe historie ponad stu kobiet z czasów średniowiecznych, tworzące barwny, sugestywny i rzeczywisty obraz tamtej epoki.

Nicolas Guillerat, Milan Melocco, John Schied „Starożytny Rzym. Infografiki” (premiera: 23 listopada)

Historii starożytnego Rzymu nigdy wcześniej nie opowiedziano ani nie wyobrażono za pomocą wizualizacji danych i infografik. Erudycja Johna Scheida, członka Akademii Inskrypcji i Literatury Pięknej, oraz wspaniałe ilustracje Nicolasa Guillerata, pozwalają wszystkim czytelnikom zanurzyć się w dzieje antycznego Rzymu oraz w system polityczny i gospodarczy rzymskich miast w okresie od narodzin imperium po wojny punickie.

Autorzy dzięki drobiazgowym badaniom historycznym i wykorzystaniu najlepszych źródeł pochodzących z archiwów na całym świecie, przy jednoczesnej dbałości o jasność przekazu, napisali książę unikatową, zarówno ze względu na ilość zebranych danych, jak niezwykłą szatę graficzną. Historia przedstawiona za pośrednictwem infografik oferuje całkiem nową narrację, atrakcyjną dla czytelników w różnym wieku i dysponujących różną wiedzą.

Edward Brooke-Hitching „Atlas tamtych światów” (premiera: 30 listopada)

Trzynaście rajów z mitologii azteckiej, Piekło Ognistego Kura japońskich buddystów, taoistyczny podziemny świat „głodnych duchów” – to tylko parę przystanków w podróży po bajecznie rozmaitych mitach, wierzeniach i fantazjach związanych z życiem pozagrobowym, w jaką zabiera czytelnika niezawodny cicerone Edward Brooke-Hitching.

„Atlas tamtych światów”, bedeker po zaświatach, to skarbnica zaskakujących faktów i legend na temat rajskich rozkoszy i piekielnych mąk, wzbogacona o wspaniały zbiór ilustracji – od przykładów renesansowej „piekielnej kartografii” i niezwykle ozdobnych islamskich wyobrażeń raju po spirytystyczne wizje XIX-wiecznych mediów. Wszystko to układa się w fascynujące studium nieznającej granic ludzkiej wyobraźni, graficzną kronikę naszych nadziei i obaw związanych z tym, co po tamtej stronie życia.

Piotr Zychowicz, Jacek Bartosiak „Nadchodzi III wojna światowa” (premiera: już w księgarniach)

Niepoprawne politycznie rozmowy o geopolityce i historii. Rywalizacja między wielkimi mocarstwami wchodzi w fazę krytyczną. Czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? Po czyjej stronie stanie Rosja? Czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową? Czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady?

To tylko niektóre z pytań, na które próbują odpowiedzieć Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz. Znany geopolityk i publicysta historyczny rozmawiają o Polsce i świecie. O tym, czy armia Rzeczpospolitej jest gotowa na odparcie ataku i obronę państwa. Wrzesień ’39 nie ma prawa się powtórzyć.

Stany Zjednoczone wycofują się z Europy, aby skupić się na Pacyfiku. A to oznacza, że gwarancje amerykańskie dla Polski stają się coraz bardziej iluzoryczne. Na jakich sojuszników naprawdę możemy liczyć? Czy grozi nam rosyjska agresja i nowa Jałta?

Iain Ballantyne „Zabójcze rzemiosło. Historia wojny podwodnej” (premiera: 9 listopada)

„Zabójcze rzemiosło” to fascynująca opowieść o tym, w jaki sposób niezdarny początkowo pojazd zmienił się w najpotężniejszą i najbardziej przerażającą jednostkę pływającą, jaką kiedykolwiek wymyślono. Tę ekscytującą historię, w której czai się niebezpieczeństwo i potęga, opisuje uznany autor książek marynistycznych Iain Ballantyne, ujawniając przy tym niektóre z najbardziej nieprzeniknionych tajemnic wojennego rzemiosła morskiego. Wśród plejady barwnych postaci znajdują się: Amerykanin, który wymyślał łodzie nurkujące, żeby wykorzystać je do ataku na Brytyjczyków, a następnie zmienił strony i próbował pomóc Royal Navy w pokonaniu Napoleona; były mnich, który stworzył łodzie pływające w zanurzeniu, aby przy ich pomocy wesprzeć walkę o wyzwolenie Irlandii; oraz agentka wywiadu, która w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej skrywała podwodne tajemnice konfederatów pod swoim czepcem.

Czytelnik zostaje rzucony w wir heroicznych bitew konwojowych, toczonych podczas dwóch wojen światowych, gdy nadzieje na zwycięstwo spoczywały na barkach odważnych, młodych kapitanów okrętów podwodnych, z których wielu poległo razem ze swoimi podkomendnymi. Autor przedstawia też własne spojrzenie na odrodzenie okrętu podwodnego, jako narzędzia politycznego i militarnego, oraz na groźbę zagłady nuklearnej, jaka wiąże się ze stosowaniem tej broni.

Adrian Goldsworthy „Upadek Kartaginy” (już w księgarniach)

O upadku Kartaginy pisało wielu historyków starożytnego świata. Był to porywający epos, w którym główne role przypadły dwóm wielkim strategom, Hannibalowi i Scypionowi, lecz nie brakowało także barwnych postaci pierwszego i drugiego planu: zdradzieckich wodzów plemiennych, pięknych księżniczek, politycznych intrygantów i twardych zawodowych wojowników. Już wtedy zdawano sobie sprawę, że ów konflikt, największy – tak pod względem zaangażowanych weń sił, jak i liczby ofiar – i najbardziej zacięty w starożytności, był punktem zwrotnym w dziejach, który stworzył podwaliny rzymskiej dominacji w ówczesnym znanym świecie.

[Artykuł sponsorowany]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi