Kultowy „Koniak i daktyle” Marka Majewskiego już w Rozpisanych

11 marca 2015

koniak-i-daktyle-premiera
Nowa, poszerzona wersja przygód Marka Majewskiego, jedynego polskiego fotografa, który w latach 70-tych współpracował z magazynem „Rolling Stone” jest już w sprzedaży. Książka została wydana jako e-book w ramach projektu Rozpisani.pl.

„Koniak i daktyle” to notatki z życia polskiego fotografa w San Francisco z lat 1975-85. Uciekając z szarego PRL-u Majewski, absolwent ASP zaczyna tam nowe życie. Jako jedyny Polak chwyta w ręce starego Petakona 6×6 i zaczyna współpracę ze legendarnym „Rolling Stone” w mieście, które w tym czasie jest nieoficjalną stolicą hippisów. W redakcji uczy się fotoreporterki od najlepszych ? Jima Marshalla i Annie Leibovitz. Fotografując gwiazdy rocka i Hollywood, podgląda od podszewki ich świat. Dzięki temu czytelnik poznaje z pierwszej ręki historie największy grup i wokalistów tamtego okresu ? m.in. The Doobie Brothers, The Who, The Rolling Stones czy Santany oraz uczestniczy w największych balangach tamtych kolorowych czasów, poznając egzotyczne miasto.

Jest to niezwykle rzadki, kronikarski zapis minionej epoki, która nigdy nie była właściwie naświetlona w Polsce i już nie powróci. O wielu ciekawostkach dowiadujemy się z pierwszej ręki, przy okazji wchłaniając atmosferę pięknej i egzotycznej Kalifornii. Autor przedstawia autentyczne historie, pokazuje świat, którego dziś już nie ma: „’Koniak i daktyle’ mają ciekawą atmosferę codzienności, która wprowadza nas w okres życia miasta, które kiedyś było niekoronowaną stolicą hippisów. Czytając o tych kolorowych czasach dzieci kwiatów, czujemy podniecenie, które zmusza do przerzucania kartek, aby dowiedzieć się, więcej o tej generacji obrazoburców, która zatrzęsła wtedy nie tylko Kalifornią, ale całym ówczesnym światem. Czasy te były pełne narkotyków, wolnej miłości i wyzwolenia z mieszczańskich, zakłamanych kanonów życia” ? pisze we wstępie Dariusz Muszyński. Do nowego wydanie Majewski dołożył opowieść o swoich dalszych losach, a także pozostałych głównych bohaterów.

Poszerzona edycja książki ukazała się jedynie w formie e-booka i można ją nabyć m.in. w ravelo.pl i woblink.pl.

Autor książki, Marek Majewski to z wykształcenia plastyk. Skończył ASP w Warszawie w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Zajmował się grafiką użytkową i plakatem. W Polsce pracował w pismach „Jazz”, „Ty i Ja”, a później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Spędził 12 lat w San Francisco, gdzie jako jedyny Polak współpracował z pismem rockowym „Rolling Stone”. W 1982 zdobył złoty medal w międzynarodowym konkursie na plakat ONZ. Był też współtwórcą artystycznego tytułu „Artbeat”. W 1988 przeniósł się do Detroit, gdzie pracował w „Detroit Monthly”, a następnie w polonijnych środkach przekazu jako dziennikarz i fotograf. Jest autorem kilku kryminałów w odcinkach dla prasy polonijnej osadzonych w emigracyjnej codzienności. W latach 90-tych pracował dla „Twojego Stylu” i „Urody”. Wydał w USA album fotograficzny „Frisco on my mind”, który planuje opublikować również w Polsce.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi