28 maja-3 czerwca 2018 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

2 czerwca 2018


W tym tygodniu mieliśmy kolejny długi weekend (choć wymagał wzięcia jednego dodatkowego dnia urlopu), w związku z tym wydawcy byli trochę mniej aktywni niż zwykle, ale czytelnicy spragnieni świeżej porcji literatury z pewnością znaleźli dla siebie w księgarniach coś interesującego. Zapraszamy na przegląd najciekawszych książkowych nowości, które trafiły do sprzedaży w dniach od 28 maja do 3 czerwca.

Opis wydawcy: „Lwy mojego podwórka” to jedna z najciekawszych książek wspomnieniowych. Jarosław Abramow Newerly, założyciel STS-u, dramaturg i powieściopisarz, zabiera czytelników w podróż do świata, którego już dziś nie ma. Opowiada o życiu codziennym okupowanej Warszawy, a konkretnie żoliborskiego osiedla WSM, ucieleśniającego wizję „szklanych domów”. Autor, który w tym roku kończy 85 lat, doskonale pamięta wszystkich, którzy przewinęli się przez WSM-owskie podwórko na Krasickiego: bohaterów i kanalie, uczonych i szantażystów, ludzi szlachetnych i konformistów, tych którzy ukrywali Żydów i zwykłych szmalcowników. Wspomina rotmistrza Pileckiego i Janinę Bierutową. Opowiada historie duże (założenie i likwidacja getta, Powstanie Warszawskie) i całkiem małe (szaleńcze rowerowe przejażdżki, skoki z platformy tramwaju), przy okazji kreśli portrety matki, przed wojną nauczycielki śpiewu i aktorki teatrzyku „Baj”, oraz ojca, bliskiego współpracownika Janusza Korczaka, po wojnie wziętego pisarza.

Książka była wielokrotnie wyróżniana, m.in. Nagrodą Varsavianistyczną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS im. Karola Małcużyńskiego, Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta i dyplomem honorowym Towarzystwa Miłośników Historii, nominacją do Nagrody im. Józefa Mackiewicza.

Opis wydawcy: „Nie chcąc być ani turystą, ani pisarzem, podróżowałem jako turysta-pisarz, a niepoprawna wiara w cudy kazała mi ufnie oczekiwać, że coś się mimo to zdarzy i nastąpi”, pisze w „Podróży” Stanisław Dygat. Choć ta powieść sławą ustępuje „Jezioru Bodeńskiemu” czy „Disneylandowi”, to jednak o wiele lepiej niż one oparła się upływowi czasu. Po raz pierwszy „Podróż” ukazała się 60 lat temu, w samym środku poststalinowskiej odwilży. Autor jednak powstrzymał się tu przed kreśleniem ówczesnego pejzażu polityczno-społecznego Polski i namalował uniwersalny portret ludzkiej duszy. Akcja w większości toczy się albo przed wojną, albo w jej czasie, a jeśli nawet po wojnie, to głównie we Włoszech ? podczas tytułowej podróży.

Zakompleksiony urzędnik Henryk Szalej po raz pierwszy w życiu wyjeżdża za granicę. Rzeczywista wyprawa w celu spotkania z niewidzianym od kilkudziesięciu lat młodszym bratem, który zrobił światową karierę reżysera filmowego, staje się dla bohatera okazją do podróży w głąb siebie. Podróż to misternie skonstruowany splot olśnień i rozczarowań: miłością, braterską przyjaźnią, życiem prywatnym i zawodowym, a także Włochami, które bohater przez całe życie idealizował. Bo jak pisze Dygat: „Są ludzie, którym szczęście mignie tylko na moment, na moment tylko się ukaże po to tylko, by uczynić życie tym smutniejsze i okrutniejsze”?

Opis wydawcy: Doskonała powieść, przez wielu krytyków uznana za arcydzieło, wznowiona w nowym wydaniu edytorsko zbliżonym do „W skorupce orzecha” i „W imię dziecka”.

W pewien upalny ranek 1935 roku trzynastoletnia Briony Tallis jest przypadkowym świadkiem sceny miłosnej między swoją starszą siostrą, Cecilią, a synem sprzątaczki, Robbiem. Wyobraźnia podsuwa jej najrozmaitsze interpretacje tego, co widziała. W końcu dziewczynka na głos wyraża to, co sobie dopowiedziała, i skazuje w konsekwencji niewinnego człowieka na więzienie. To ostatni wieczór, kiedy rodzina Tallisów stanowi jedność.

II wojna światowa. Briony, która zostaje pielęgniarką i stawia pierwsze kroki jako pisarka, zdaje sobie sprawę ze zła, jakie wyrządziła. Pisarstwo staje się jej pokutą, a kolejne wersje opowieści coraz bardziej przybliżają ją do prawdy o owych kilku upalnych dniach. Ale czy pokuta zawsze oznacza odkupienie?

Opis wydawcy: Trzeci tom postapokaliptycznej serii dla najmłodszych. Wiktoria i Bajka wędrują w poszukiwaniu rodziców. Mijają dymiące kratery, wymarłe lasy i gruzowiska, a kierunek marszu wyznaczają im tajemnicze światła na niebie. Świat po wielkim wybuchu to zdecydowanie nienajlepsze miejsce dla dziewczynki i psa. Jeśli już jednak mamy tam dziewczynkę i psa, pozostaje nam trzymać kciuki za powodzenie ich wyprawy!

Opis wydawcy: Autorka zajmująca pierwsze miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa”, Charlaine Harris, powraca z najnowszą powieścią kryminalną z serii o Aurorze Teagarden, bibliotekarce z małego miasteczka.

Robin i Aurora rozpoczynają swoją przygodę z rodzicielstwem. Nowo narodzona Sophie to niesforne dziecko i matka Roe zatrudnia wykwalifikowaną opiekunkę, Virginię Mitchell, by przez kilka tygodni pomagała świeżo upieczonym rodzicom. Virginia okazuje się być szczególnie pomocna, gdy Robin w związku z pracą musi wyjechać z miasta, a Roe dopada wyjątkowo ciężka grypa. Pewnej burzliwej nocy Aurora budzi się, słysząc płacz swojej córki. Okazuje się, że Virginia zniknęła.

Niedługo potem Roe wraz ze swoim bratem Phillipem znajdują w ogrodzie zwłoki? Aurora Teagarden staje w obliczu kolejnej zagadki kryminalnej. Musi odpowiedzieć sobie na pytania ? kim jest tajemnicza kobieta, która zginęła w ich ogrodzie, i co się stało z Virginią? Ta poruszająca i ekscytująca nowa część serii o przygodach Roe z pewnością uszczęśliwi fanów, a także rozbudzi ich apetyt na więcej.

Opis wydawcy: Wznowienie drugiej powieści Johna Irvinga w nowej szacie graficznej. Kłopoty z moczowodem, praca nad tłumaczeniem poematu z języka staro-dolno-nordyjskiego, afera narkotykowa? to tylko przykłady skrajnie odległych motywów, które występują obok siebie w tej powieści i zapewne doprowadziłyby do jej artystycznej katastrofy, gdyby autorem „Metody wodnej” nie był Irving. Pod jego piórem, przywykłym do sprawiania niespodzianek, motywy te bez trudu układają się w spójną całość ? arcypoważną komedię o wchodzeniu w dorosłość, któremu towarzyszą rozpaczliwe próby stworzenia dojrzałego związku małżeńskiego.

Opis wydawcy: Pasjonująca kontynuacja „Śpiących gigantów” ? jednej z najlepszych książek o kontakcie ludzi z obcą cywilizacją. Ludzkość musi stawić czoło najeźdźcom z kosmosu, ale Rose Franklin i jej towarzysze z Korpusu Obrony Ziemi nie zamierzają się poddać. Kluczem do powstrzymania inwazji jest odkrycie sekretu leżącego u podstaw zaawansowanej technologii Obcych. Najpotężniejszą bronią jest wiedza ? odpowiednio wykorzystana może stać się kluczem do władzy nad Ziemią, a może nawet nad gwiazdami.

Opis wydawcy: Ilustrowana autobiografia legendarnego reżysera, aktora, animatora i jednego z twórców „Monty Pythona”, Terry?ego Gilliama, która zabiera czytelnika w fascynującą podróż po świecie popkultury XX wieku i odkrywa tajniki umysłu jednej z najbardziej nietuzinkowych i nieprzeciętnych postaci w historii kultury. Od pozbawionego wygód dzieciństwa w zlodowaciałych pustkowiach Minnesoty, do białej gorączki hollywoodzkiego życia, przez awangardową kontrkulturę Nowego Jorku, Londynu i Los Angeles lat 60. i 70. ? życie Terry?ego Gilliama było tak barwne i nieszablonowe, jak kręcone przez niego filmy.

W tej opowiedzianej po raz pierwszy historii, reżyser filmów „Bandyci czasu”, „Brazil”, „Przygody barona Munchausena”, „The Fisher King”, „12 małp”, „Las Vegas Parano” ? i oczywiście współzałożyciel „Latającego Cyrku Monty Pythona” ? wspomina swoje dotychczasowe życie. Pełne nigdy wcześniej nie widzianych ilustracji, zdjęć i komentarzy „Gilliamesque” łączy aspekty wizualne i werbalne z szorstkim humorem i fascynującymi spostrzeżeniami.

W przedpośmiertnej autobiografii Gilliama pojawia się także wiele wspaniałych postaci drugoplanowych: George Harrison, Robin Williams, Jeff Bridges, Robert de Niro, Brad Pitt, Uma Thurman, Johnny Depp, Heath Ledger i pozostali Pythoni ? jak również wiele epizodów z udziałem ludzi, którzy mieli największy wpływ na współczesną kulturę: od Woody?ego Allena do Franka Zappy, od Glorii Steinem do Roberta Crumba, od Richarda Nixona do Huntera S. Thompsona. Spotkania Gilliama ze wspaniałymi i trochę mniej fajnymi są odkrywcze, zabawne i niezwykle interesujące. Ta książka stanowi wgląd w nietuzinkowy, twórczy umysł i niezrównany portret kultury popularnej drugiej połowy XX wieku.

Opis wydawcy: Autentyczne baśnie angielskie zebrane przez XIX-wiecznego australijskiego pisarza, folklorystę i historyka. Błyskotliwe, pouczające ? i nieodparcie zabawne.

Spotkacie tu bohaterskich rycerzy i tajemnicze nieznajome wymykające się przed końcem balu; sprytnych chłopów, leniwe dziewczyny i głupich chłopaków; niezbyt rozgarniętych zbójców i krwiożercze potwory; wiedźmy, wróżki, skrzaty i gadające zwierzęta (oraz placki). Przeczytacie o podróżach na koniec świata, niespodziewanych fortunach i zmyślnych fortelach. Dowiecie się, co robić, kiedy świnka nie chce przejść przez płot, jak skutecznie założyć spodnie i co ze sobą zabrać, wyruszając na poszukiwanie szczęścia. I przede wszystkim ? dostaniecie solidną dawkę najlepszego angielskiego humoru.

W zbiorze znalazły się zarówno żartobliwe krótkie bajki, jak i baśnie nasycone elementami magicznymi czy opowieści nawiązujące do angielskiej historii. Całości dopełniają drzeworyty Bogdana Zieleńca, ilustratora m.in. „Ani z Zielonego Wzgórza” czy „Tajemniczego ogrodu”.

Opis wydawcy: Dredd i cyberpunk. To jest esencja nowej pozycji z kultowej serii. „Mandroid” to najlepsza historia tego typu w historii uniwersum. Odwieczne pytania o granice człowieczeństwa i odwieczny zamykający ludzi w klatach bezwzględny system. Do tego niezwykła oprawa graficzna. Mandroid powstał, kiedy Kev Walker zakochał się w pracach Mika Mignoli, twórcy „Hellboya”. I tę fascynację widać jak na dłoni. Nie jest to jednak bynajmniej kopiowanie, ale autorskie rozwinięcie masy graficznych pomysłów. Także Simon Coleby i Carl Critchlow dostosowali się do tego mrocznego, industrialnego stylu. W efekcie tworzy to bardzo spójne dzieło. Komiks z gatunku „trzeba mieć”.

W połowie człowiek… w pełni zabójca! Sierżant Nate Slaughterhouse jest weteranem wielu krwawych wojen toczonych na obcych planetach, lecz po odniesieniu śmiertelnej rany na polu bitwy jedyną szansą, by go ocalić, jest cybernetyczna rekonstrukcja ciała. Niestety, przez to staje się bardziej maszyną niż człowiekiem ? staje się mandroidem! Zwolniony ze służby Nate wraca do Mega City 1, próbując oswoić się ze swoim nowym ciałem. Gdy jego rodzina staje się celem okrutnego ataku, jego zgorzknienie przechodzi w gniew popychający go do wymierzania brutalnej, samozwańczej sprawiedliwości. Jednakże w Mega City 1 jest miejsce tylko na jeden wymiar prawa? a Dredd podąża jego tropem! Ta wypełniona adrenaliną mroczna opowieść o zemście jest tym, co czyni komiksy 2000 AD wyjątkowymi!

Opis wydawcy: Przygranicze to przeniesiony do krainy wiecznego mrozu kawałek naszego świata. Trafić może tam każdy ? wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiedniej porze ? za to wyrwać się stamtąd nie mogą nawet najsilniejsi czarownicy.

Lecz co się stanie, jeżeli zwyczajny świat i Przygranicze połączy stabilne przejście? Jak wpłynie na naszą rzeczywistość przenikająca z obcej rzeczywistości magia? Do jakich następstw doprowadzi takie oddziaływanie i jakie bestie może przywołać do istnienia? Czy nie trzeba będzie wówczas zatrudnić kogoś, kto potrafi stawić im czoła? Czyściciela? Jeśli zaś nastąpi taka konieczność, to czy z wyzwaniem poradzi sobie Aleksander Ledniew, zwany Soplem?

fot. Caio Resende / Pexels

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi