banner ad

Zmarła autorka kryminałów P. D. James

28 listopada 2014

pd-james-nie-zyje
27 listopada nad rankiem w swoim domu w Oksfordzie (południowa Anglia) zmarła P. D. James, ukochana matka, babcia i prababcia, a także uwielbiana na całym świecie autorka kryminałów. Miała 94 lata.

James najbardziej znana jest jako twórczyni postaci wrażliwego poety i detektywa Scotland Yardu, Adama Dalgliesha. Książki z jego udziałem sprzedały się na świecie w wielomilionowym nakładzie, doczekawszy się telewizyjnych adaptacji. Ale James nie poprzestała na pisaniu kryminałów. W 2011 roku opublikowała powieść „Śmierć przychodzi do Pemberley”, która była sequelem „Dumy i uprzedzenia” Jane Austen. Z kolei do jednego z najbardziej znanych dzieł autorki należy antyutopia „Ludzkie dzieci” sfilmowana w 2006 roku przez Alfonso Cuarona z Clivem Owenem i Julianne Moore w rolach głównych.

W jednym ze swoich ostatnich wywiadów na antenie BBC w listopadzie ubiegłego roku James mówiła o planach, aby napisać jeszcze jedną, ostatnią powieść detektywistyczną. „Z wiekiem przychodzi to coraz trudniej. Dłużej zajmuje, zanim pojawi się inspiracja, ale istotą bycia pisarzem jest to, że musisz pisać” – powiedziała. Jednak agentka zmarłej pisarki, Carol Heaton, nie wierzy, żeby książka powstała, dlatego jest „wyjątkowo mało prawdopodobne”, iż zostanie wydany jakiś nowy tytuł z nazwiskiem P. D. James na okładce.

[am,er]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy