banner ad

Zbudowali domek na kółkach dla fana „Hobbita”

29 września 2016

hobbici-dom-na-kolkach-1
Tolkien znów inspiruje architektów. Po Magicznych Zielonych Domkach, które przypominały nory hobbitów, inna firma zdecydowała się pójść tą samą drogą i zaprojektowała hobbicie domy na kółkach.

Całoroczne domy mobilne stają się coraz popularniejsze w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie. To idealne rozwiązanie dla obieżyświatów, którzy wyznają zasadę „Twój dom jest tam, gdzie go zaparkujesz”. Mogą się również sprawdzić jako ciekawa alternatywa dla osób, które posiadają plac lub działkę, ale nie uzyskały pozwolenia na budowę domu. Z prawnego punktu widzenia domy na kółkach traktowane są bowiem jako pojazdy, a nie nieruchomości.

hobbici-dom-na-kolkach-2

Z racji tego, że mobilne domy budowane są często na indywidualne zlecenie klienta, ich projekty są bardzo zróżnicowane i oprócz zapewnienia podstawowych wygód cieszą również oko. Firma Incredible Tiny Homes (z ang. Niesamowite Maleńkie Domki) zdecydowała się wyjść naprzeciw oczekiwaniom jednego z klientów i zaprojektowała domek, który wygląda jak nora hobbita.

hobbici-dom-na-kolkach-3

Podstawą hobbiciego domu na kółkach jest stalowa rama przyczepy na podwójnej osi. Cała konstrukcja, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, wykonana została z drewna. Uwagę przykuwa kształt dachu i niestandardowe, okrągłe drzwi, które wzorowano na norach, w jakich gustowali mieszkańcy Shire w Śródziemiu.

hobbici-dom-na-kolkach-4

Wnętrze domku ma powierzchnię 14,8 metra kwadratowego. Składają się na nią kuchnia, sypialnia i łazienka. Nie ma salonu, ale to kwestia indywidualnego wyboru klienta.

hobbici-dom-na-kolkach-5

W kuchni znajduje się zlew, lodówka i piec na gaz. Łazienkę wyposażono w dużą kabinę prysznicową, umywalkę i toaletę kompostującą. Z kolei pod łóżkiem umieszczono schowek, gdzie zmieści się całkiem spory dobytek.

hobbici-dom-na-kolkach-6

Zasilanie pobierane jest w taki sam sposób, jak we wszystkich kamperach. Ciepła woda pochodzi ze zbiornika podgrzewanego na gaz. Budowa trwała około dwóch tygodni, a całkowity koszt zamknął się w kwocie 35 tysięcy dolarów.

hobbici-dom-na-kolkach-7

hobbici-dom-na-kolkach-8

hobbici-dom-na-kolkach-9

[am]
fot. Incredible Tiny homes
źródło: New Atlas

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy