Zadie Smith pracuje nad swoją pierwszą sztuką teatralną

13 listopada 2019


Zadie Smith próbuje sił w twórczości dramatycznej. Autorka takich powieści, jak „Białe zęby” czy „O pięknie”, postanowiła napisać sztukę teatralną „The Wife of Willesden” (z ang. „Żona z Willesden”).

Utwór ma być prezentem dla londyńskiej gminy Brent, w której pisarka się wychowywała. W 2020 roku Brent będzie pełnić rolę „Gminy Kultury” w stolicy Wielkiej Brytanii. Choć Zadie Smith mieszka obecnie w Nowym Jorku, gdzie uczy kreatywnego pisania, zareagowała na propozycję z entuzjazmem. „Kocham mocno moją gminę, to dla mnie bardzo ważne” ? powiedziała pisarka w rozmowie z Lois Stonock, dyrektor artystyczną programu Brent 2020, która zgłosiła się do niej z propozycją zaangażowania się w projekt.

„The Wife of Willesden” ma być współczesną wersją jednej z „Opowieści kanterberyjskich” Chaucera, a konkretnie „Opowieści damy z Bath”, która mówi o pożyciu tytułowej bohaterki z pięcioma kolejnymi mężami. Dzięki swoim ekstrawaganckim upodobaniom, sprytowi, podważaniu poglądu o wyższości mężczyzn, stawianiu własnych wymagań, prowadzeniu negocjacji w małżeństwie i lekceważeniu konwencjonalnego ideału kobiety dama z Bath wyprzedzała swój czas i znalazła miejsce wśród najbarwniejszych postaci w kanonie anglosaskiej literatury. Sztuka Zadie Smith ma pokazywać współczesną odpowiedniczkę bohaterki Chaucera, która będzie mieszkała w Willesden w gminie Brent.

Spektakl w formie monologu zostanie wystawiony w 2020 roku w Kiln Theatre. Za reżyserię odpowiadać będzie dyrektorka teatru, Indhu Rubasingham. „The Wife of Willesden” to nie jest pierwszy przypadek, kiedy Zadie Smith przekształca klasyczną historię w coś zupełnie nowego. Warto przypomnieć, że już powieść „O pięknie” była współczesną wersją „Powrotu do Howards End” E.M Forstera.

[am]
fot. Chris Boland / www.chrisboland.com
źródło: Culture Whisper, The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy