banner ad

Wybrano polskojęzyczne ebooki roku 2012

29 stycznia 2013


Głosami użytkowników księgarni Publio.pl najlepszym ebookiem minionego roku został „Atlas Chmur” Davida Mitchella. Dwa następne miejsca zajęły odpowiednio ? czwarty tom „Pana Lodowego Ogrodu” i „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

„Atlas Chmur” opowiada o sześciu postaciach z różnych epok i zakątków świata, których decyzje i czyny mają duży wpływ na teraźniejszość, przyszłość i przeszłość naszej planety. Pasażer statku, z utęsknieniem wyglądający końca podróży przez Pacyfik w 1850 roku; wydziedziczony kompozytor, usiłujący oszustwem zarobić na chleb w Belgii lat międzywojennych; dziennikarka-idealistka w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana; wydawca książek, uciekający przed gangsterami, którym jest winien pieniądze; genetycznie modyfikowana usługująca z restauracji, w oczekiwaniu na wykonanie wyroku śmierci; i Zachariasz, chłopak z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji ? narratorzy „Atlasu Chmur” słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów, co odmienia ich los zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze.

Wydany w Polsce nakładem wydawnictwa Mag bestseller Mitchella nominowany był Nagrody Brokera, okrzyknięty został również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków literackich Richarda Madeleya i Judy Finnigan. Niedawno na ekranach kin mogliśmy oglądać głośny film na podstawie powieści, w którym widowiskowe kreacje stworzyli m.in. Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon i Hugh Grant.

W plebiscycie Publio.pl wyróżniono również powieść Stiega Larssona „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” (w kategorii „książka lepsza od filmu”), „Niewiernych” Vincenta V. Severskiego („najmroczniejszy kryminał”), niezapomniane „Bajki robotów” Stanisława Lema („fantastyka”), „Mistrza i Małgorzatę” Bułhakowa („najlepsze wznowienie”), „Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo Badera („literatura faktu”) oraz „Pięćdziesiąt twarzy Greya” („erotyka” oraz „odkrycie roku”). Niezapomnianym bohaterem został – ze sporą przewagą głosów – Pan Samochodzik.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy