banner ad

Wieloletni redaktor i wydawca Alice Munro twierdzi, że szanse na powrót autorki do pisania po otrzymaniu Nobla są nikłe

15 października 2013

Gibson o Munro
Kiedy ogłoszono, że Alice Munro została laureatką tegorocznej nagrody Nobla, niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy decyzja Akademii Szwedzkiej nie zmotywuje kanadyjskiej mistrzyni opowiadań do powrotu z literackiej emerytury. Nadzieje studzi wieloletni redaktor i wydawca autorki, twierdząc, że szanse na nowe utwory są nikłe.

Trzeba zauważyć, że oczekiwania czytelników podgrzała nieco sama pisarka, sugerując w krótkim wywiadzie opublikowanym na noblowskiej stronie internetowej, że „może zmienić zdanie”.

Jak jednak wyznał w rozmowie z CTV News wieloletni redaktor i wydawca książek Munro, Douglas Gibson, jest bardzo mało prawdopodobne, aby autorka wróciła do pisania.

„To się nie zmieni” – powiedział. „Ona ma 82 lata. Straciła w kwietniu męża i było to dla niej bardzo trudne, jej zdrowie jest słabe, nie pisze już nic i nie sądzę, aby to się zmieniło.”

Gibson przyznaje, że to oczywiście smutne, ale „powodem do świętowania jest fakt, że w ciągu swoich 82 lat dała nam więcej niż tuzin świetnych książek do przeczytania”.

Gibsona łączy z Munro nie tylko wieloletnia współpraca (od 1976 roku), ale również przyjaźń. Jeden ze zbiorów opowiadań, „Widok z Castle Rock”, autorka dedykowała właśnie swojemu redaktorowi i wydawcy.

Przy okazji wywiadu Gibson zdradził również kilka szczegółów dotyczących współpracy z noblistką. Jak się okazuje, jednym z głównych problemów, jakie miał w ostatnich latach ze swoją autorką, było zmuszenie jej, aby przestała w kółko poprawiać i przepisywać swoje teksty. „Mówiłem jej: 'Alice to jest doskonałe. Nie zmieniaj tego, tylko daj to mi. Pozwól mi to wydać. Już to skończyłaś. Jest gotowe'” – opowiada, dodając, że Munro jest wyjątkową perfekcjonistką.

Wręczenie Literackiej Nagrody Nobla Alice Munro odbędzie się podczas uroczystej gali w Sztokholmie 10 grudnia 2013 roku. Gibson przyznał, że zaczął już szukać biletów lotniczych, ale nie jest jeszcze pewien, czy „osłabiona” autorka będzie w stanie przybyć na ceremonię. „Nie mogę podać żadnych szczegółów, ale Alice jest słaba i dlatego mówię, że mam ogromną nadzieję, iż będzie w stanie przybyć do Sztokholmu.”

Na zdjęciu załączonym do newsa Alice Munro i Douglas Gibson podczas ceremonii wręczania Trillium Book Award.

Tematy: , ,

Kategoria: newsy