Szkoci mają pomysł na twoje wymarzone wakacje: spędź tydzień, pracując jako księgarz

24 sierpnia 2015

wakacje-w-ksiegarni-1
Szkocka księgarnia The Open Book przygotowała specjalną ofertę dla wielbicieli książek. Za stosowną opłatą każdy chętny może spędzić wakacje, pracując tam jako zawodowy księgarz.

Malownicze Wigtown nazywane jest szkockim miastem książek porównywanym z walijskim Hay-on-Wye. Miejscowość liczy sobie zaledwie 800 mieszkańców, a działa w niej kilkanaście księgarni. Jedna z nich, The Open Book, we współpracy z organizatorami lokalnego festiwalu literackiego zamieściła w sieci ofertę dającą wszystkim możliwość przemienienia się na jeden lub dwa tygodnie w prawdziwego sprzedawcę książek. Cena za tak spędzone wakacje wynosi jedynie 150 funtów tygodniowo. Co otrzymujemy w zamian? W pakiecie jest sprzedawanie książek przez 40 godzin tygodniowo plus zakwaterowanie w mieszkaniu nad księgarnią.

Jak wyjaśniono w ofercie reklamowej, celem pierwszych w historii wakacji spędzonych na pracy księgarza „jest celebrowanie księgarstwa, zachęcanie do nauki prowadzenia niezależnej księgarni oraz zapraszanie ludzi z całego świata do szkockiego miasta książki”. Pomysłodawcy zastrzegają, że nie chodzi o tanią siłę roboczą, jednak zwracają też uwagę na fakt, że bez tej akcji księgarnia pewnie by upadła. Chcą jednak, żeby korzystający z oferty traktowali ją nie jako pracę wakacyjną, lecz unikatowe doświadczenie, możliwość spełnienia jednego z najwspanialszych marzeń.

Jak dotąd księgarnia została wynajęta dziesięć razy. Był bibliotekarz z Oregonu, holenderski urzędnik państwowy i 80-letnia para, która zawsze chciała prowadzić księgarnię, dlatego też pobyt w Wigtown nazwała swoim miesiącem miodowym. Miejscowi są bardzo mili dla wakacyjnych księgarzy, często sprawdzają, jak idzie im praca, i przynoszą ciasto. Obecnie w The Open Book pracuje małżeństwo z USA, Lee i Janet Millerowie, emerytowani właściciele księgarni z Sudbury, w stanie Massachusetts. Wakacje w Wigtown przypominają im stare dobre czasy i to, dlaczego tak kochają książki.

Oferta spędzenia wakacji w charakterze księgarza dostępna jest w Airbnb, serwisie społecznościowym, który daje podróżnym z całego świata możliwość wynajęcia przestrzeni mieszkaniowej bezpośrednio u gospodarzy.

Poniżej możecie zobaczyć wnętrze księgarni i mieszkania, w którym kwateruje się wakacyjnych księgarzy:

wakacje-w-ksiegarni-2

wakacje-w-ksiegarni-3

[aw]
fot. Airbnb

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy