Stworzono mapę lokalizacji ważnych miejsc z „Portretu artysty…” Jamesa Joyce’a

5 stycznia 2017


Z okazji setnej rocznicy wydania pierwszej powieści Jamesa Joyce?a zatytułowanej „Portret artysty w wieku młodzieńczym” stworzono mapę lokalizacji, o których mowa w książce.

Powieść Joyce’a ukazywała się wpierw w odcinkach w latach 1914-1915 na łamach pisma literackiego „The Egoist”. To historia Stephena Dedalusa i jego artystycznej drogi od czasów dzieciństwa spędzonego w Dublinie aż do momentu wyprowadzki z tego miasta w wieku 22 lat. Obserwujemy zmagania młodego artysty z katolickim radykalizmem, popularnym wówczas nacjonalizmem i innymi izmami, które w rezultacie doprowadziły do Powstania Wielkanocnego (24 kwietnia 1916 roku) i irlandzkiej wojny domowej. Oczywiście książka jest w dużej mierze autobiograficzna, a Dedalus to alter ego samego autora.

Dokładnie w sto lat po tym, jak powieść, już w całości, ukazała się nakładem nowojorskiego wydawnictwa BW Huebsch (było to 27 grudnia 1916 roku), grupa pasjonatów Joyce’a wzięła udział w projekcie, w ramach którego powstała m.in. mapa lokalizacji pojawiających się w „Portrecie artysty w wieku młodzieńczym”.

Gerardine Meaney, profesor teorii kultury z University College w Dublinie, musiała zabawić się w detektywa, by znaleźć kolejne miejsca pojawiające się na kartach książki. „Na mapie interaktywnej można dostrzec, że Dublin Stephena i Dublin Jamesa są do siebie bardzo podobne. To była walka o odnalezienie starych śladów Dedalusa. Znaleźliśmy nawet lokalizację domów w pobliżu rzeki Tolka, o których mowa w powieści, a które teraz są pod wodą” – powiedziała Meaney.

Z mapą możecie zapoznać się poniżej. Na pierwszy rzut oka może wydawać się mało szczegółowa, bo obejmuje całą Irlandię. Jeśli jednak powiększymy rzut na Dublin, gdzie koncentruje się akcja powieści, będziemy mogli zobaczyć sporo lokacji. Wiele z nich zawiera nie tylko cytat z książki, do którego się odnosi, ale również aktualne zdjęcie. Na mapie są widoczne zielone i czerwone oznaczniki. Zielone pokazują miejsca, które odwiedzał Dealus. Czerwone – to Dublin Jamesa Joyce?a, a konkretniej domy, w których mieszkał.

Z okazji setnej rocznicy publikacji powieści w formie książkowej powstał również nowy audiobook do ściągnięcia za darmo na stronie JoycePortrait100.com. W jego nagranie zaangażował się aktor Barry McGovern (znany m.in. z „Bravehearta” i „Gry o tron”) wraz ze swoim synem Samem. „Portret artysty w wieku młodzieńczym” po raz pierwszy Barry przeczytał, będąc w szkole, i przyznaje, że Joyce do dziś jest jednym z jego ulubionych pisarzy.

Przypomnijmy, że wznowienie „Portretu artysty w wieku młodzieńczym” w nowym przekładzie Jerzego Jarniewicza ukazało się w 2016 roku nakładem Biura Literackiego.

[aw]
fot. The British Library
źródło: The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy