Raymond Chandler będzie miał swoją gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław

30 czerwca 2014

chandler-aleja-slaw
Raymond Chandler, autor powieści detektywistycznych i były prezes Stowarzyszenia Amerykańskich Pisarzy Kryminałów, otrzyma w przyszłym roku swoją gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sław.

Jak wyjaśniła rzeczniczka Alei Sław, Ana Martinez, Chandler dołączy do wielu uznanych aktorów i reżyserów z uwagi na wpływ, jaki wywarł na powstanie filmu noir. Zasługi autora w tej materii są znaczące. Nie tylko jedna z jego powieści z prywatnym detektywem Philipem Marlowem przełożona została na klasyczny obraz tegoż gatunku z Humphreyem Bogartem w roli głównej, ale także sam autor czynnie brał udział w rozwoju amerykańskiej kinematografii. Chandler był bowiem scenarzystą trzech głośnych produkcji kina noir, dwukrotnie otrzymał nawet nominacje do Oscara.

Chandler będzie jednym z nielicznych pisarzy, jakim udało się dostąpić zaszczytu otrzymania swojej gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Sław. Do tej pory udało się to Rayowi Bradbury?emu, Sidneyowi Sheldonowi, Ogdenemu Nashowi i Dr. Seussowi.

Inicjatorem przyznania gwiazdy Chandlerowi jest pochodzący z Los Angeles scenarzysta Bill Boyle. Na razie nie wiadomo jeszcze, w którym miejscu tablica zostanie wmurowana.

fot. InSapphoWeTrust

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy