Oto laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2014
W sobotę 28 czerwca 2014 poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Podczas gali w Teatrze Muzycznym Kapituła Nagrody ogłosiła czterech laureatów. Są nimi: Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Wojciech Nowicki i Jerzy Czech.
W kategorii poezja nagrodzono Marcina Świetlickiego za najnowszy zbiór wierszy zatytułowany „Jeden”. Tom był już w tym roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a wiersze w nim zawarte zostały wykorzystane na płycie zatytułowanej „Sromota” zespołu Świetliki. „Książka, którą postanowiliśmy nagrodzić, to kapitalny przegląd możliwości tkwiących we współczesnym języku polskim a także zbiór zapadających w pamięć anegdot i urywków życia, które mogłyby się zdawać trywialne, gdyby nie to, że zostały wypowiedziane z taką pasją do szczegółu i miłością do tego, co nieprzejrzyste a głęboko przeżyte” ? mówili członkowie Kapituły podczas gali.
Najlepszą książka prozatorką minionego roku Kapituła wybrała „Wiele demonów” Jerzego Pilcha. W swojej powieści autor przenosi nas w postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej na luterskim Śląsku Cieszyńskim. „Wiele demonów” jest świętem opowieści ? mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pogrążonej w magicznej atmosferze, a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych. „Nie jest to proza z gatunku świętych, to raczej teologiczny kryminał, choć przesycony protestancką żarliwością opowiada o mrocznej podszewce życia, pogmatwanej i demonicznej, ale jednak nie całkiem poza zbawieniem” – tłumaczyli przedstawiciele Kapituły. Z powodu problemów zdrowotnych Pilch nie pojawił się na gali. Nagrodę w jego imieniu odebrał redaktor naczelny wydawnictwa Wielka Litera, Paweł Szwed.
W kategorii eseistyka laureatem został Wojciech Nowicki za książkę „Salki”, w której autor wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i krzywdy, tworząc uniwersalny obraz tęsknoty i lęku. To także zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi i przysiółków, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze „z domami w głowie i poczuciem bezdomności”.
W tym roku po raz pierwszy nagrodzono również tłumacza. W kategorii „przekład na język polski” wyróżniono tłumacza Jerzego Czecha za „Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska”. Jest to pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego samizdatu, obejmująca ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej ? od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych.
Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy zł.
TweetKategoria: newsy