banner ad

Prywatny księgozbiór Doris Lessing przekazany bibliotece w stolicy Zimbabwe

12 grudnia 2014

biblioteczka-Doris-Lessing-1
Ponad trzy tysiące książek z prywatnego zbioru zmarłej w zeszłym roku noblistki zostało, zgodnie z jej wolą, podarowane Bibliotece Miejskiej w Harare (stolica Zimbabwe).

Doris Lessing, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2007 roku, w swej twórczości wielokrotnie poruszała problemy Afryki, m.in. w swojej najbardziej znanej powieści ?Złoty notes? wznowionej niedawno przez wydawnictwo Wielka Litera. Znana była także z pomagania mieszkańcom Afryki oraz angażowania się w sprawy społeczne i problemy dotykające tego kontynentu.

Noblistka urodziła się w Iranie, w wieku kilku lat przeniosła się z rodzicami do Południowej Rodezji (obecnie Zimbabwe), gdzie spędziła całą swoją młodość. Potem wielokrotnie wracała do Zimbabwe, najpierw w latach 50. ubiegłego wieku, by szybko zostać wydalona za krytykowanie władz, potem w latach 80, gdy Zimbabwe odzyskało niepodległość.

Lessing działała na rzecz popularyzacji czytelnictwa wśród mieszkańców obszarów wiejskich. Zaczęła od organizowania bibliotek w lepiankach pod strzechami ? dziś funkcjonuje około dwustu tego typu placówek. Była, wraz z Talentem Nyathim, założycielką Africa Book Development Organisation mającej na celu udostępnianie książek w dalekich rejonach wiejskich.

„Ona dla nas wciąż żyje” ? mówi Kempson Mudenda, który pracował z Lessing przy powoływaniu Africa Community Publishing and Development Trust. Mudenda podkreśla, jak ważne dla dzieci ze wsi były działania noblistki.

Teraz osobisty księgozbiór pisarki, skatalogowany i sfotografowany (patrz zdjęcia załączone do newsa), będzie służyć mieszkańcom stolicy Zimbabwe.

biblioteczka-Doris-Lessing-2

biblioteczka-Doris-Lessing-3

[aw]
fot. Harare City Library

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy