banner ad

Powstało pierwsze na świecie muzeum poświęcone Mary Shelley i jej książce „Frankenstein”

10 sierpnia 2021

W angielskim Bath otwarto pierwsze na świecie muzeum poświęcone Mary Shelley i jej najsłynniejszemu dziełu – powieści „Frankenstein”. Lokalizacja nie jest przypadkowa. To właśnie w tym mieście powstała książka należąca dzisiaj do żelaznej klasyki literackiego horroru.

Muzeum znajduje się w 4-poziomowym budynku przy Gay Street 37. Na jednym piętrze przygotowano ekspozycję koncentrującą się na życiu Mary Shelley, pozostałe są związane z doktorem Frankensteinem, stworzonym przez niego monstrum i ich miejscem w popkulturze. Niedługo ma powstać również tematyczny escape room w formie laboratorium z zagadkami. Jedną z atrakcji muzeum jest mierząca blisko 2,5 metra figura monstrum, zaprojektowana ściśle według opisu Shelley.

Całość została pomyślana jako hołd dla stylistyki filmowego horroru i ma zapewniać zwiedzającym wysoce interaktywną, angażującą i oddziałującą na wszystkie zmysły rozrywkę. Przede wszystkim jednak chodzi o uhonorowanie Mary Shelley.

„Kiedy sobie uświadomiłem, że 'Frankenstein’ powstał właśnie w Bath, zainteresowałem się Mary Shelley. Im więcej o niej czytamy, tym lepiej pojmujemy, że była wyjątkową osobą i niedostatecznie docenianą wizjonerką (…) to jedna z najważniejszych postaci w literaturze angielskiej” – mówi Chris Harris, który wraz z Jonathanem Willisem założył muzeum.

Przez dwa wieki w Bath nie zrobiono nic, by uczcić pamięć pisarki. Po raz pierwszy z inicjatywą zawieszenia tablicy pamiątkowej dla Mary Shelley wyszedł w 1973 roku historyk Christopher Frayling, jednak rada miasta uznała wówczas ten pomysł za zbyt „hollywoodzki”. Od tego czasu skład rady się zmienił, jej podejście również. Tablica powstała w 2018 roku, w 200. rocznicę wydania „Franknensteina”. Teraz zaś przyszedł czas na muzeum.

Właściciele muzeum, Jonathan Willis i Chris Harris, mają ambitne plany na dalszy rozwój. Escape room to tylko jeden z nich, z czasem mają się też pojawić bale przebierańców, wycieczki autobusami, hotel wyposażony w stylu gotyckim i kawiarnia Scary Mary obsługiwana przez aktorów w strojach z epoki.

[kch,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy