Kapsuła kosmiczna stanęła w Warszawie. To właśnie przed nią ogłoszono program krakowskiego Festiwalu Bomba Megabitowa na 100-lecie urodzin Lema

10 sierpnia 2021

W centrum Warszawy przy wejściu do Hali Koszyki stanął oryginalny lądownik statku kosmicznego misji Sojuz 30, w którym w 1978 roku podróż orbitalną dookoła Ziemi odbył Mirosław Hermaszewski. To element obchodów Roku Lema. Przy kapsule ogłoszono program Festiwalu Bomba Megabitowa, głównego wydarzenia obchodów 100-lecia urodzin pisarza, które odbędzie się w dniach 10-14 września w Krakowie.

Rozmach, z jakim celebrowana będzie 100. rocznica urodzin Stanisława Lema, jest jedną z niewielu rzeczy, których nie przewidział w swoich książkach Stanisław Lem. Festiwal odbędzie się we wrześniu w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE Kraków i Pałacu Potockich w Krakowie. To pięciodniowe wydarzenie połączy ze sobą światy kultury, technologii i nauki – tak jak w swojej twórczości łączył je autor „Solaris”.

W programie festiwalu znalazły się m.in.: spektakl teatralny, koncerty, słuchowisko z muzyką na żywo, spotkania autorskie, premiery książkowe, plenerowa wystawa na krakowskich Plantach, pokazy filmowe, rozmowy i debaty o przyszłości człowieka w obliczu rozwoju nowych technologii, warsztaty dla dzieci i młodzieży, a nawet wieczór komediowy. Zwieńczy go gala Nagrody im. Stanisława Lema przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinach kultury, technologii i nauki.

W ramach maratonu debat i dyskusji przewidziano rozmowy o języku internetu, podróżach przyszłości, zmianach klimatycznych, roli i przyszłości sportu, konflikcie etyki i technologii czy koncepcji „Wolności 4.0”. Rozmowy w założeniu mają być zderzeniem różnych perspektyw. Udział w nich potwierdzili m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Wojciech Orliński, Ewa Lipska, Karol Bielecki, prof. Aleksandra Przegalińska, Jarosław „Pasha” Jarząbkowski, Radek Rak, Natalia Hatalska czy Tomasz Rożek.

Z myślą o festiwalu przygotowano wyjątkowe wydarzenia artystyczne, w tym specjalny pokaz spektaklu Mateusza Pakuły „Lem vs. P.K. Dick”, premierę audiobooka na podstawie „Powrotu z gwiazd” z muzyką na żywo, koncerty zespołów EABS oraz Trio RGG z Robertem Więckiewiczem czy plenerową wystawę „Wizja globalna” prezentującą wybrane okładki do książek Lema z całego świata.

Wejściówki na wieczorne wydarzenia festiwalu: spektakl „Lem vs. P.K. Dick”, słuchowisko Audioteki oraz koncerty EABS i Trio RGG będą dostępne od 10 sierpnia na stronie: https://kbfbilety.krakow.pl/. Zapisy na pozostałe wydarzenia festiwalu ruszą 1 września pod tym samym adresem.

Z pełnym programem można zapoznać się na stronie festiwalu. Organizatorami Bomby Megabitowej są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

[am]
fot. i źródło: Fundacja IPP im. Stanisława Lema

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia