banner ad

Polski komiks o Jeżu Jerzym rusza na podbój świata

10 kwietnia 2014

jez-jerzy-angielski
Pierwsza część komiksu z serii „Jeż Jerzy” autorstwa Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego została przetłumaczona na język angielski i jako „George the Hedgehog” trafiła 9 kwietnia na amerykańską platformę komiksową comixology.com. Komiks w wersji elektronicznej można nabyć za 0.99 $.

Comixology jest najpopularniejszą cyfrową platformą komiksową, oferującą możliwość zakupu komiksów i czytania ich na smartfonach, tabletach i online. Obecnie w asortymencie Comixology znajduje się ponad 45 000 komiksów i powieści graficznych z całego świata, a łączna liczba pobrań przekroczyła 206 milionów! Teraz ten zbiór zasilił także album „Jeż Jerzy”.

„Jeż Jerzy” to cykl o zwariowanym Jeżu, który w realiach współczesnej Polski bezlitośnie wyśmiewa się z naszych narodowych wad i słabości. Komiks doczekał się 10 części, wydanych nakładem wydawnictwa Egmont. Scenarzystą serii jest Rafał Skarżycki, a rysownikiem – Tomasz Lew Leśniak.

W 2011 roku do polskich kin trafił pełnometrażowy, animowany film na podstawie komiksu, wyreżyserowany przez trio związane obecnie ze studiem animacji Human Ark – Wojtka Wawszczyka, Tomasza Leśniaka i Jakuba Tarkowskiego. Była to pierwsza polska kinowa animacja dla dorosłych, która przyciągnęła przed ekrany 120 000 widzów. Międzynarodowa kariera „Jeża” rozpoczęła się na festiwalu filmowym SXSW IFF 2011 w USA, europejska premiera odbyła się na prestiżowym festiwalu w Karlovych Varach, gdzie „Jeż” był pierwszym filmem animowanym w historii konkursów festiwalowych. Łącznie film odwiedził ponad 40 festiwali na całym świecie i otrzymał m.in. Grand Prix na SICAF w Seulu, jednym z najważniejszych azjatyckich wydarzeń ze świata animacji.

„Po bardzo dobrym przyjęciu filmu na międzynarodowych festiwalach i światowej dystrybucji przez Indieflix, zdecydowaliśmy się pokazać również komiksowy pierwowzór. Z niecierpliwością czekamy na reakcję zagranicznych czytelników” – mówią twórcy serii o „Jeżu Jerzym”.

Jeżeli chcielibyście polecić komiks swoim zagranicznym znajomym, pierwszy angielski album znajdziecie, klikając tutaj.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy