Podsiadło, Foks i inni w Wolnych Lekturach. Znamy nazwiska kolejnych poetów, których wiersze zostaną udostępnione na wolnej licencji

19 grudnia 2016


Fundacja Nowoczesna Polska ogłosiła nazwiska kolejnych poetów, których tomiki poetyckie zostaną zdigitalizowane i udostępnione na wolnej licencji w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

W ramach projektu „Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach” planowane jest udostępnienie dwudziestu książek poetyckich współczesnych polskich autorek i autorów o znaczącym dorobku twórczym, łącznie około tysiąca wierszy. Będzie można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Do udziału w projekcie zaproszono już Miłosza Biedrzyckiego, Marię Cyranowicz, Julię Fiedorczuk, Juliana Kornhausera i Klarę Nowakowską. Fundacja Nowoczesna Polska ujawniła właśnie nazwiska kolejnych poetek i poetów.

Poniżej możecie zapoznać się z sylwetkami następnych twórców oraz tytułami tomików poetyckich, które znajdą się w kolekcji:

Darek Foks ? poeta, prozaik, scenarzysta. Był studentem wiedzy o teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, jest absolwentem scenariopisarstwa w PWSFTviT w Łodzi. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość. Jest redaktorem działu prozy miesięcznika „Twórczość”, najstarszego polskiego pisma literackiego, które ukazuje się od 1945 roku. W ramach projektu zostanie zdigitalizowany i udostępniony jego tomik „Wiersze o fryzjerach” z 1994 roku.

Joanna Mueller – poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka, kojarzona z neolingwizmem, nazywa swą twórczość archelingwizmem. Była redaktorką akademickiego czasopisma „LiteRacje”. Obecnie swoją twórczość publikuje w portalu literackie.pl oraz w Biurze Literackim. W kolekcji znajdzie się tom pt. „Somnambóle fantomowe” z 2003 roku.

Jacek Podsiadło – poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. Publikował w wielu czasopismach literackich, a jego twórczość przetłumaczono na angielski, niemiecki, słowacki, słoweński i ukraiński. W latach 1993-2008 prowadził audycję „Studnia” w Radiu Opole. Od 2009 roku prowadzi własne Domowe Radio „Studnia” w internecie. W 2015 roku został laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom „Przez sen”. W kolekcji znajdzie się jego tomik pt. „Wychwyt Grahama”.

Bianka Rolando – pisarka i artystka sztuk wizualnych, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Za pierwszy tom poetycki pt. „Biała książka” otrzymała Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku. To właśnie ta książka znajdzie się w kolekcji.

Edward Pasewicz – poeta, pisarz, dramaturg i kompozytor pochodzący z Kostrzynia nad Odrą. Był wielokrotnie nominowany do głównych nagród literackich w Polsce. Jego twórczość została przetłumaczona na wiele języków, między innymi na niemiecki, angielski, słoweński, serbski, bułgarski, czeski, hiszpański, kataloński, włoski. W kolekcji znajdzie się jego tomik „Dolna Wilda” z 2001 roku.

Lista autorów zaproszonych do udziału w projekcie powstała w konsultacji z członkami Komitetu Honorowego Wolnych Lektur, m.in. z Piotrem Śliwińskim, Grażyną Borkowską, Przemysławem Czaplińskim, Mieczysławem Dąbrowskim i Ewą Kraskowską. Udział w pracach wziął również Paweł Kozioł. Ze strony Fundacji Nowoczesnej Polski kolekcją opiekują się Barbara Klicka i Jarosław Lipszyc. Nie podano jeszcze dokładnej daty, kiedy wiersze trafią na stronę biblioteki Wolne Lektury.

fot. Very Quiet / Flickr

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy