banner ad

Pisarzu! Badanie dowiodło, że to, co czytasz, ma wpływ na twój styl pisania

30 czerwca 2016

czytaj-dobre-teksty
Badanie przeprowadzone na studentach Uniwersytetu Stanowego Florydy dowiodło, że nawyki czytelnicze mają niebagatelny wpływ na umiejętność pisania. Wniosek jest jeden: chcesz pisać dobrze, to czytaj wartościową literaturę.

Profesor Yellowlees Douglas wraz ze swoją doktorantką Samanthą Miller poprosiła czterdziestu pięciu studentów Magisterskich Studiów Menedżerskich na Uniwersytecie Stanowym Florydy o wypełnienie ankiety dotyczącej ich nawyków czytelniczych. Były w niej m.in. pytania o ilość czasu spędzanego na lekturze oraz rodzaje czytanych tekstów. Ankietowani mieli też przesłać próbkę swojego pisarstwa, a konkretnie listu motywacyjnego, jako że jest to dokument, w którym zazwyczaj staramy się wypaść jak najlepiej. Następnie wybrano drugi akapit z tekstu i oceniono jego jakość w oparciu o czternaście kryteriów, m.in. średnią długość zdań oraz stopień wyrafinowania doboru słów. Przeanalizowano też próbki tekstów ze stron, gazet i książek, po jakie sięgali studenci.

Douglas i Miller odkryły, że istnieje korelacja pomiędzy tym, co się czyta, a umiejętnością pisania. Studenci sięgający po czasopisma naukowe bądź powieści doceniane przez krytykę napisali znacznie lepsze jakościowo teksty niż ci, którzy zaglądali głównie na strony internetowe typu Reddit, Tumblr czy BuzzFeed. Profesor Douglas przypuszcza, że wynika to z naszej tendencji do naśladownictwa. Po lekturze powtarzamy później zdania lub wzory strukturalne, pisząc własny tekst.

„Powinieneś być bardzo wybredny. I wysoce świadomy tego, jaki wpływ ma to, co czytasz” ? powiedziała profesor Yellowlees Douglas. „Podobnie jak z jedzeniem. Jeśli naprawdę okropnie się odżywiasz, to odbije się na twoim ciele w taki czy inny sposób”.

Wyniki badania opublikowano w majowym numerze „International Journal of Business Administration”.

[aw]
fot. Gideon/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy