Oglądaj na żywo relację z ogłoszenia Literackiej Nagrody Nobla 2015

8 października 2015

nobel-2015-online
W czwartek 8 października poznamy laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zapraszamy do oglądania wspólnie z nami relacji na żywo z ogłoszenia nazwiska zwycięzcy. Transmisja rozpocznie się o godzinie 13.00 w poniższym okienku:

Tegoroczną faworytką bukmacherów jest białoruska pisarka i dziennikarka, Swietłana Aleksijewicz, która ma odwiedzić w październiku Kraków w ramach Conrad Festival. Jej wygrana obstawiana jest 3 do 1 (wg Ladbrokes). Autorka książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” wymieniana jest w gronie faworytów od kilku lat. Na podium listy bukmacherów tradycyjnie widnieje Japończyk Haruki Murakami (6-1). Zaraz za nim uplasował się Kenijczyk Ng?g? wa Thiong’o (6-1), Amerykanie Philip Roth (10-1) i Joyce Carol Oates (10-1) oraz norweski pisarz i dramaturg, Jon Fosse (10-1).

Noblista, którego nazwisko poznamy tuż po 13.00, będzie 112. laureatem nagrody. Czeka go splendor i wieczna chwała oraz oczywiście nagroda pieniężna, wzrost sprzedaży książek i kolejne przekłady. Kandydatów co roku proponuje około 700-800 osób i organizacji. Spośród nadesłanych propozycji (w tym roku było ich 259) Akademia Szwedzka tworzy tzw. długą listę 200 nominowanych autorów, spośród których do kwietnia musi wyłonić od 20 do 25 nazwisk (tzw. krótka lista). Członkowie Akademii mają miesiąc, żeby zredukować krótką listę do 5 finalistów. Nad ich książkami spędzają całe lato, aby do pierwszych dni października wybrać zwycięzcę.

„Nietrudno wybrać godnych kandydatów. Jest ich wielu: świat jest tak ogromny? Najtrudniejszy etap to wybór laureata. Nigdy nie doświadczyłem nagrody, z którą wszyscy by się zgadzali. Jeśli by tak było, to byłoby naprawdę dziwne” – powiedział były Sekretarz Szwedzkiej Akademii, Peter Englund. Od tego roku na stanowisku tym zastępuje go Sara Danius.

Komu w tym roku przypadnie Nagroda Nobla? Przekonamy się już w czwartek o 13.00. Oglądajcie wyniki razem z nami!

[aw]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy