banner ad

Polka autorką światowej okładki do sagi fantasy brytyjskiego pisarza Tarana Matharu

7 października 2015

summoner-zaklinacz-1
Ilustracja zaprojektowana przez Polkę tak bardzo spodobała się światowym wydawcom, że postanowili oprzeć na niej wszystkie wydania sagi „Summoner” brytyjskiego pisarza Tarana Matharu. Do końca roku praca graficzki pojawi się na okładkach książki w 13 krajach.

Małgorzata Gruszka mieszka w Łodzi i na co dzień zajmuje się projektowaniem gier komputerowych. Dwa lata temu podążając za wyzwaniami odpowiedziała na ogłoszenie młodego brytyjskiego autora, Tarana Matharu. Nie spodziewała się, że wkrótce cały świat będzie oglądał jej prace. „Na jednej ze stron dla grafików znalazłam ogłoszenie. Taran potrzebował kogoś kto będzie wykonywał ilustracje do jego powieści graficznej, a ja chciałam spróbować sił we współpracy z kimś spoza Polski” – opisuje artystka.

Taranowi Matharu prace Polki spodobały się najbardziej, postanowił więc nawiązać z nią współpracę przy swojej książce. „Dla mnie niesamowita jest dbałość Tarana o każdy szczegół. Tyczy się to książki, jak i ilustracji. Ilość poprawek i zmian jest czasem naprawdę bardzo duża. Autor miał przemyślany każdy szczegół. Przesłał mi opis i kilka referencyjnych zdjęć. Od razu bardzo spodobały mi się jego pomysły. Każdy element, który chciał umieścić na okładce miał swój charakter” – mówi Gruszka.

Poza okładką, Małgorzata Gruszka zaprojektowała również grafiki wykorzystane w zwiastunie książki. „Niektóre z tych ilustracji są bardzo skomplikowane, więc zajęło to naprawdę dużo czasu. Nad pierwszą grafiką pracowałam kilka tygodni. Do innej podchodziłam kilka razy, bo ciągle coś nam nie pasowało. Z animowaniem poszło szybciej niż to sobie zakładałam. To były pracowite miesiące” – opowiada. Efekty jej pracy można zobaczyć oglądając poniżej polski zwiastun sagi „Summoner: Zaklinacz”.

Książka autorstwa Tarana Matharu do końca roku pojawi się w 13 krajach świata. Pomysł na historię narodził się w głowie 25-letniego Brytyjczyka w 2013 roku. Postanowił wówczas wziąć udział w akcji „NaNoWriMo (National Novel Writing Month)” i rozpoczął codzienną publikację rozdziałów książki „Summoner” na platformie wattpad. Opowieść łącząca wpływy „Harry’ego Pottera” i „Władcy Pierścieni” z grami pokroju „Pokémon” czy „League of Legends” tak bardzo spodobała się czytelnikom, że polecali ją przyjaciołom, i w konsekwencji po niecałym kwartale pierwsze rozdziały powieści przeczytało ponad milion osób. Po sześciu miesiącach trzy miliony, a teraz już prawie siedem. Sukcesem Tarana zainteresowały się media oraz wydawnictwa, które same zaczęły pukać do jego drzwi. Saga dostępna jest już m.in. w Rosji, Francji, Brazylii, Kanadzie, Australii, Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech. 7 października trafiła również do polskich księgarń dzięki wydawnictwu Jaguar.

„Summoner to genialna książka. Naprawdę ciężko się od niej oderwać. Po kolejnym rozdziale mówisz sobie, że to już ostatni na dzisiaj, ale jak dochodzisz do końca czytasz kolejny, bo tak bardzo chcesz wiedzieć co się wydarzy” – zachwala cykl Małgorzata Gruszka. Specjalnie dla polskich czytelników stworzyła mapę świata wykreowanego przez autora. Grafika została dołączona do książki.

Gruszka nie jest oczywiście pierwszą autorką okładek, której prace trafiły na półki zachodnich księgarń. Najbardziej znanym artystą w tej dziedzinie jest Daniel Mróz, którego surrealistyczne ilustracje zdobiące książki Lema czy Mrożka mogli podziwiać czytelnicy na całym świecie.

summoner-zaklinacz-2

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy