Odkryto nieznane opowiadanie o Sherlocku Holmesie z 1904 roku

23 lutego 2015

opowiadanie-sherlock-holmes-1
Szkot Walter Elliot znalazł na strychu swego domu broszurę z krótkim opowiadaniem o Sherlocku Holmesie napisanym w 1904 roku. Choć utwór jest niepodpisany, znalazca wierzy, że jego autorem jest sir Arthur Conan Doyle.

Składająca się z 1300 słów historia stanowi część broszury wydrukowanej w 1904 roku w celu zebrania pieniędzy na odbudowę drewnianego mostu w szkockim mieście Selkirk, który został zmyty w trakcie powodzi w 1902 roku. 48-stronicowa broszura zawierająca również inne utwory, zarówno prozatorskie jak i poetyckie, została opublikowana przy okazji trzydniowego kiermaszu dobroczynnego.

opowiadanie-sherlock-holmes-2

Walter Elliot jest emerytowanym drwalem, a także poetą i historykiem z Selkirk. Broszurę otrzymał ponad 50 lat temu od jednego ze swoich przyjaciół i od tego czasu leżała wśród papierów, jakie zgromadził na strychu swego domu. Znalazca wierzy, że autorem opowiadania jest sir Arthur Conan Doyle. „Utwór nie jest podpisany, a ja nie jestem specjalistą, ale słownictwo jest bardzo bliskie Doyle?owi. Jestem niemal pewien, że to on napisał opowiadanie” ? twierdzi. Autorstwo sir Arthura Conana Doyle’a może potwierdzać również fakt, że na stronie końcowej broszury znalazła się informacja o obecności pisarza na kiermaszu w charakterze gościa honorowego, był więc czynnie zaangażowany w zbiórkę pieniędzy na odbudowę mostu.

Opowiadanie nosi tytuł „Sherlock Holmes: Discovering the Border Burgs and, by Deduction, the Brig Bazaar” i opisuje londyńską rozmowę Holmesa z Watsonem, podczas której ten drugi odmawia wspólnej wyprawy z detektywem tropem kolejnej zagadki, ponieważ wyjeżdża gdzie indziej. Używając dedukcji, Sherlock Holmes odkrywa, że jego przyjaciel zamierza udać się do Selkirk w sprawie mostu.

Znalazca opowiadania przyznał, że nie wie, jak wiele egzemplarzy broszury wydrukowano i sprzedano, ale za uzyskane pieniądze udało się zbudować nie drewniany, lecz żelazny most, który stoi po dziś dzień.

[aw,am]
źródło: NY Daily News, The Guardian

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy