banner ad

Odkryto drugie zdjęcie Emily Dickinson?

6 września 2012


Dział Archiwów i Kolekcji Specjalnych w Amherst College udostępnił na swojej stronie niedawno odkryty dagerotyp przedstawiający wybitną amerykańską poetkę, Emily Dickinson.

Chyba żaden inny portret nie wywołałby w poetyckim światku tyle poruszenia. Do tej pory istniała zaledwie jedna uwierzytelniona fotografia przedstawiająca słynną „piękność z Amherst”. Wprawdzie w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat pojawiły się dwa kolejne zdjęcia, oba jednak zostały odrzucone po skrupulatnych badaniach. Najnowszy dagerotyp ma więc szanse zostać uznanym za drugie istniejące zdjęcie poetki, tym bardziej że co najmniej jeden ekspert potwierdził już jego autentyczność.

Na sporządzonej około 1859 roku fotografii widzimy dwie młode kobiety, które zidentyfikowano jako Emily Dickinson (po lewej) oraz jej przyjaciółkę Kate Scott Tuner (po prawej). Personel Amherst College po raz pierwszy oglądał zdjęcie w lipcu 2007 roku, kiedy na uczelnię przyjechał kolekcjoner, będący posiadaczem cennego unikatu od 1995 roku.

Dowody przemawiające za autentycznością dagerotypu są bardzo mocne. Zdjęcie poddano wielu badaniom ? przeprowadzono m.in. komputerową analizę porównawczą twarzy. Sporo ułatwiła identyfikacja osoby towarzyszącej poetce (m.in. dzięki istniejącym już wcześniej fotografiom Kate Turner).

Nieco więcej kontrowersji wzbudziły stroje kobiet. O ile ubrana na czarno Kate nie powinna zbytnio dziwić (w chwili zrobienia zdjęcia mogła wciąż przeżywać żałobę po śmierci młodego męża, który umarł dwa lata wcześniej), o tyle krój sukienki Dickinson uchodził pod koniec lat 50. XIX wieku za niemodny. Jak sugerują jednak badacze, pomocne w rozwiązaniu tej zagadki mogą być słowa listu, jaki poetka wysłała w 1954 roku do swojego przyjaciela, Abiaha Roota: „Jestem tak staroświecka, Najdroższy, że wszyscy twoi znajomi będą się gapić.”

Na obecnym etapie nadal trwają badania. Uczeni wraz z pracownikami Muzeum Emily Dickinson przekopali się przez kolekcję tekstyliów należących niegdyś do poetki i natrafili na co najmniej jedną próbkę materiału, który może pochodzić z sukienki założonej do zdjęcia. Porównaniem tkanin zajmie się w najbliższym czasie ekspert od włókiennictwa.

Zdjęcie, jeśli okaże się autentyczne, zupełnie zmieni wyobrażenia o poetce. Na jedynej znanej dotychczas fotografii miała zaledwie szesnaście lat, natomiast najnowszy dagerotyp pozwoliłby ujrzeć ją w innym świetle – jako niemal trzydziestoletnią kobietę, w czasie, gdy coraz bardziej odsuwała się od świata zewnętrznego.

Poniżej możecie zobaczyć komputerową analizę porównawczą twarzy pomiędzy autentycznym zdjęciem a najnowszym dagerotypem:

Najnowszy dagerotyp w powiększeniu:

Fot. Amherst College Archives and Special Collections

Tematy: , ,

Kategoria: newsy