Ogłoszono nominacje do Nagrody Goncourtów 2012

6 września 2012


Akademia Goncourtów ogłosiła pierwszą selekcję tytułów walczących w tym roku o najbardziej prestiżową nagrodę literacką we Francji.

Na liście znalazło się dwanaście powieści, w przeważającej większości autorstwa pisarzy, którzy nie byli jeszcze tłumaczeni na język polski. Wśród nich kojarzeni przez nielicznych mogą być Vassilis Alexakis, Tierno Monénembo czy nominowany do nagrody im. Jana Michalskiego Patrick Deville.

Nagroda Goncourtów to najważniejsze francuskie wyróżnienie przyznawane autorom fikcji literackiej od 1903 roku. Ufundował ją w swoim testamencie popularny ówczesny pisarz, krytyk i wydawca, Edmond de Goncourt. W każdy pierwszy wtorek miesiąca dziesięciu członków Akademii Goncourtów spotyka się w salonie restauracji Drouant w Paryżu. Jeżeli po czternastu głosowaniach nie wyłonią zwycięzcy, prezydent Akademii ma prawo oddać podwójny głos w celu ustalenia większości głosów. Chociaż wyróżnienie może być przyznawane danemu autorowi tylko raz, Romain Gary jest jedynym laureatem, który otrzymał nagrodę dwukrotnie ? pierwszą w 1956 roku za powieść „Korzenie nieba”, zaś drugą w 1975 za „Życie przed sobą” wydaną pod pseudonimem Émile Ajar. Akademia przyznała nagrodę Ajarowi, nie znając jego prawdziwej tożsamości. Gary ujawnił prawdę dopiero w pośmiertnie wydanej książce „Vie et mort d’Émile Ajar”.

Oto pełna lista dwunastu tytułów i autorów nominowanych do tegorocznej Nagrody Goncourtów:

Vassilis Alexakis „L?enfant grec Stock”
Gwenaëlle Aubry „Partages Mercure de France”
Thierry Beinstingel „Ils désertent Fayard”
Serge Bramly „Orchidée fixe JC Lattes”
Patrick Deville „Peste et choléra Seuil”
Joël Dicker „La vérité sur l?affaire Harry Québert Fallois”
Mathias Enard „Rue des voleurs Actes Sud”
Jérôme Ferrari „Le sermon sur la chute de Rome Actes Sud”
Gaspard – Marie Janvier „Quel trésor! Fayard”
Linda L? „Lame de fond Bourgois”
Tierno Monenembo „Le terroriste noir Seuil”
Joy Sorman „Comme une b?te Gallimard”

Laureata poznamy na początku listopada. W zeszłym roku wyróżnienie trafiło na ręce nauczyciela biologii, Alexa Jenni, za debiut powieściowy „Francuska sztuka wojny”.

Na zdjęciu załączonym do newsa: Salon Goncourtów w restauracji Drouant, gdzie spotykają się członkowie Akademii.

Fot. Drouant

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy