banner ad

Mario Vargas Llosa dementuje, jakoby sprzedał historię swojego romansu magazynowi plotkarskiemu

27 sierpnia 2015

vargas-llosa-dementuje
Peruwiański noblista Mario Vargas Llosa oburzył się na krytyka literackiego „New York Times Book Review”, że w recenzji jego nowej książki powołuje się na plotki publikowane w tabloidach. Przy okazji pisarz zdementował, jakoby sprzedał historię swego romansu hiszpańskiemu magazynowi plotkarskiemu „Hola!”.

Ponad miesiąc temu w prasie pojawiły się informacje, że 79-letni pisarz po 50 latach wspólnego pożycia rozstał się z żoną i zaczął romansować z Isabel Preysler, byłą żoną Julia Iglesiasa i matką Enrique. Wiadomość, wraz z prywatnymi zdjęciami pary, jako pierwsza pojawiła się w hiszpańskim magazynie „Hola!”. Media, w tym brytyjski tabloid „Daily Mail”, donosiły, że Vargas Llosa dostał podobno za ekskluzywny materiał na temat romansu do miliona euro. Na wzmiankę tę powołał się w swej recenzji Joshua Cohen z „New York Times Book Review”, tyle że umknęło mu gdzieś słowo „podobno”.

W recenzji nowej książki Vargasa Llosy, „Notes on the Death of Culture: Essays on Spectacle and Society” (z ang. „Notatki o śmierci kultury: Eseje o widowiskach i społeczeństwie”) zauważył, że autor ma obsesję na punkcie Zachodu i rozrywki. Zaliczył go również do grupy twórców, którą nazwał „Grumpy Old Novelists” (Zrzędliwi Starzy Powieściopisarze). „Powieści Vargasa Llosy nigdy nie wahały się przed mezaliansami z kulturą niską, nad którą teraz tak lamentuje” – zauważył Cohen. Zdaniem krytyka hipokryzji noblisty dowodzi nie tylko jego twórczość, ale też życie osobiste. Na końcu tekstu wypomniał Vargasowi Llosie, że na tydzień przed wydaniem „Notatek o śmierci kultury” zostawił swoją żonę dla Isabel Preysler i sprzedał historię romansu oraz fotografie magazynowi plotkarskiemu „Hola!”.

„Perfidne i oszczercze” ? tak określił słowa krytyka noblista. „Jestem bardzo zaskoczony odkryciem, że tego rodzaju plotki mogą funkcjonować w taki sposób w tak szanowanej publikacji jak NYT Book Review” ? napisał w liście do redakcji. Słowa zostały usunięte z recenzji, o czym informuje adnotacja pod tekstem, ale Cohen nie zmienia swojego zdania odnośnie postawy pisarza, bo jakby nie było Vargas Llosa udzielił komentarza plotkarskiemu magazynowi na temat swego życia prywatnego, twierdząc, że jego związek z Isabel Preysler „układa się bardzo dobrze”.

[aw]
fot. Casa de América

Tematy: , ,

Kategoria: newsy