Marek Bieńczyk laureatem Nike 2012

7 października 2012


Autor zbioru esejów „Książka twarzy”, Marek Bieńczyk, został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Wyróżnienie wręczono podczas dzisiejszej uroczystej gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

„Brawura Marka Bieńczyka, by pod jedną okładką pomieścić tak kompletnie różne tematy, wydaje się wręcz szalona. Kto przytomny wydrukowałby obok eseju o pasji do spływów kajakowych tekst o kłopotach Mickiewicza ze zdobywaniem kolejnych paszportów? Albo analizę cudowności zdań Raymonda Chandlera, którego miał za jednego z największych stylistów naszych czasów. A wszystko to tuż obok hymnu na cześć korzyści z picia wina” ? mówił w wygłoszonej laudacji przewodniczący jury, krytyk literacki Tadeusz Nyczek.

Ta wielotematyczność w przypadku Bieńczyka się sprawdza, gdyż wierzy on „przede wszystkim w literaturę, w słowo, styl, w pisanie samo w sobie. Świat jest dlań pretekstem, najbogatszym z możliwych, do przebrania go w dowolny tekst”.

Wydana nakładem Świata Książki „Książka twarzy” to zbiór szkiców, których bohaterami są m.in.: pisarze (Hemingway, Coetzee, Malaparte, Chateaubriand), tenisiści (Fibak, Borg, Agassi), czy słynni aktorzy (Humphrey Bogart). Bieńczyk sypie anegdotami, opowiada w lekki acz wyrafinowany sposób o wiosłowaniu na Łotwie i wampirach melancholicznych, o języku zakochanych, stadzie malowanych tramwajów i mnóstwie innych rzeczy, które coś dla niego znaczą.

„Jestem zdumiony i szczęśliwy. W mojej skromnej osobie, jak rozumiem, został uhonorowany gatunek, który właściwie nie ma definicji; nikt dotąd dobrze nie zdefiniował eseju” – mówił Bieńczyk, przyjmując nagrodę w postaci statuetki Nike oraz 100 tysięcy złotych.

Oprócz głównej nagrody, tradycyjnie przyznano jeszcze wyróżnienie honorowe, Nike Czytelników. Drogą plebiscytu czytelnicy zadecydowali, że laur ten trafił na ręce Andrzeja Franaszka za książkę „Miłosz. Biografia”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

W tym roku Nagroda Literacka Nike przyznawana była po raz 16. Fundatorami Nagrody są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

fot. TVP Kultura

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy