banner ad

Literacki zwyczaj wieszania kłódek na rzymskim moście zakazany

17 września 2012


Władze Rzymu w trosce o zabytkowy most na Tybrze zdecydowały się odciąć i umieścić w magazynie tysiące kłódek zawieszanych tam od lat przez nastoletnich kochanków, zainspirowanych słynną powieścią dla młodzieży ?Tylko ciebie chcę? Federico Moccii.

Przez sześć lat zakochani wzorem bohaterów powieści ślubowali sobie wierność pisząc inicjały na kłódkach, które następnie zamykali na słupach latarni starożytnego Mostu Mulwijskiego, klucze zaś wrzucali do płynącej w dole rzeki. Zwyczaj stał się tak popularny, że władze były zmuszone do ustawienia specjalnych słupów do przypinania kłódek, gdyż latarniom pod ciężarem dodatkowego żelastwa groziło zawalenie.

W zeszłym tygodniu urzędnicy zdecydowali ostatecznie, że kłódki zostaną odcięte, aby przywrócić pochodzącemu z 206 roku p.n.e. zabytkowi stosowny wygląd.

Decyzję władz miasta popiera przeważająca większość (86 procent) okolicznych mieszkańców. Odkąd zwyczaj zyskał na popularności, sąsiedztwo mostu stało się skupiskiem nocnych barów, gdzie przez okrągły tydzień odbywały się imprezy.

Zgromadzone dotychczas kłódki trafią do rzymskiego muzeum, a na placu za mostem zostanie wyznaczone nowe miejsce do kontynuowania tradycji. Sam most zaś będzie strzeżony dzień i noc, aby zapobiec kolejnym incydentom.

Autor powieści określił decyzję rzymskich władz jako „nierozważną”. Jak stwierdził w rozmowie z „La Repubblica”, lepiej gdy nastolatki kupują kłódki niż bazgrzą graffiti.

Decyzja rzymskich urzędników to nie pierwszy w ostatnim czasie przypadek ochrony zabytków przed kultywowaną przez fanów literacką tradycją. Pod koniec zeszłego roku szklaną barierą otoczono grób Oscara Wilde?a w Paryżu, na którym turyści od lat składali pocałunki, gdyż tłuszcz ze szminek wsiąkał w pomnik, powodując erozję i przyśpieszając jego niszczenie.

fot. Croberto68/Wikimedia

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy