List Jacka Londona ujawnia odwieczne problemy freelancerów z wynagrodzeniem za pracę

18 grudnia 2013

list Londona freelancera
Kalifornijski dom aukcyjny Profiles In History wystawił na sprzedaż list Jacka Londona, który ujawnia odwieczne problemy freelancerów z otrzymywaniem należytego wynagrodzenia za wykonaną pracę.

6 maja 1905 roku pisarz, który posiadał na koncie już kilka zbiorów opowiadań i powieści, wysłał list do redaktora „Cosmopolitana”, Johna Brisbane’a Walkera, skarżąc się na niską stawkę, jaką zaoferowano mu w telegramie za napisany artykuł. „Kiedy byłem zupełnie nieznany, dostałem od ciebie za podobny artykuł (nawet w 1/10 nie tak dobry) cztery centy za słowo. Nie mogłem zrozumieć, dlaczego artykuł 10 razy lepszy, plus moje nazwisko, nie był warty 5 centów za słowo” – napisał.

Paradoksalnie list, który z powodzeniem mógłby wystosować współczesny dziennikarz pracujący dla gazety jako wolny strzelec, zawiera niewiele ponad dwieście słów, a zostanie sprzedany w tym tygodniu na aukcji za szacunkową kwotę od 4 do 6 tysięcy dolarów. Podobną cenę mają osiągnąć również inne wystawione w tym samym czasie listy pisarza.

fot. Profiles In History

Tematy: , ,

Kategoria: newsy