Ławeczka Oskarka z „Blaszanego bębenka” przechodzi generalny remont

19 maja 2015

laweczka-oskarka-remontowana
Ławeczka Oskarka z „Blaszanego bębenka” usytuowana przy Placu Wybickiego w Gdańsku Wrzeszczu została rozmontowana i w tej chwili przechodzi generalny remont. Prace powinny skończyć się 25 maja.

Z placu zniknęło szesnaście słupów z altany, w której stoi ławeczka Oskarka. Jak wyjaśnia kierownik Działu Utrzymania Zieleni Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Ewelina Latoszewska, „słupy były skorodowane, wymagają wymiany na nowe”. Oprócz wymiany słupów, zostaną również wypiaskowane i zabezpieczone antykorozyjnie oraz pomalowane wszystkie elementy pomnika, które wymagają takich zabiegów.

Mały Oskar Matzerath to główny bohater powieści „Blaszany Bębenek”. Ławeczkę odsłonięto 13 lat temu w pobliżu kamienicy przy ul. Lelewela nr 13, w której w 1927 roku urodził się Günter Grass. Ławeczka, na której siedzi bohater powieści osadzona jest w pewnego rodzaju stalowej pergoli zbudowanej na rzucie półkola, umieszczonej na granitowym cokole.

„Blaszany bębenek” uznawany jest za najważniejsze dzieło powojennej literatury niemieckiej. Otoczona niegdyś atmosferą skandalu, doczekała się wielomilionowych nakładów. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1924-1954, głównie w Gdańsku. To groteskowa, ironiczna i okrutna historia życia Oskara Matzeratha, jego protestu przeciwko porządkowi społecznemu i ludzkiej egzystencji. Bohater – karłowaty dobosz, pacjent zakładu dla psychicznie chorych, a jednocześnie narrator – wyjaśnia, dlaczego odmówił zgody i współodpowiedzialności za zastany świat; przestał rosnąć, demonstrując swój protest, i na blaszanym bębenku wygrywał komentarz do wydarzeń epoki.

Na zdjęciu ławeczka Oskarka z rozmontowaną altaną.

[am]
fot. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy