Księgarnia w USA celem ataków wandali z powodu użycia w nazwie słowa Isis

24 listopada 2015

ksiegarnia-isis-atakowana-1
Mieszcząca się w Denver w stanie Kolorado (USA) księgarnia ezoteryczna stała się w ostatnich miesiącach celem ataków wandali. Wszystko ze względu na swoją nazwę, najzupełniej przypadkową, choć mogącą budzić u niektórych kontrowersje: Isis Books & Gifts.

Księgarnia pod tym szyldem istnieje od 35 lat. Właścicielka, Karen Charboneau-Harrison, wyjaśnia, że nazwa pochodzi od egipskiej Isis (Izydy), bogini płodności i opiekunki rodziny, i idealnie pasuje do miejsca, w którym można kupić książki i przeróżne gadżety wywodzące się z różnych kultur oraz tradycji duchowych.

W ostatnich miesiącach nazwa ta zaczęła się jednak kojarzyć inaczej, a to za sprawą mediów, które ochrzciły organizację terrorystyczną zwaną Państwem Islamskim skrótem ISIS (od Islamic State in Iraq and Al-Sham). Negatywne skojarzenia doprowadziły do tego, że nieuświadomieni wandale zaczęli obrzucać księgarnię cegłami. Ostatni taki akt miał miejsce tuż po zamachach w Paryżu, do których doszło 13 listopada.

„Wszyscy bardzo rozpaczamy (po atakach w Paryżu), więc nie wiem, czy ktoś, idąc ulicą, zobaczył nasz szyld z nazwą, zatracił się, wziął kamień i rzucił, czy był to jakiś ignorant, który faktycznie pomyślał, że jesteśmy księgarnią dla terrorystów” ? powiedziała z żalem właścicielka na antenie kanału „Fox31 Denver”.

ksiegarnia-isis-atakowana-2

To już czwarty taki przypadek w ciągu ostatnich kilku miesięcy. „Robi się to trochę męczące. I kosztowne” ? dodała Charboneau-Harrison. Właścicielka nie zamierza zmieniać szyldu księgarni. Liczy, że prędzej media zmienią nazwę używaną na określenie tak zwanego Państwa Islamskiego. Prezydent Barack Obama już używa skrótu ISIL (od The Islamic State of Iraq and the Levant). Z kolei władze Francji proponują Daesh (arabskie słowo odnoszące się do „roztrzaskania” , „zmiażdżenia”, „zniszczenia”), ponieważ ma negatywne znaczenie i nie nadaje terrorystom godności państwa.

Księgarnia Isis Books & Gifts nie jest jedyną, która ucierpiała na skutek niefortunnej zbieżności nazwy z tak zwanym Państwem Islamskim. Celem ataków już od jakiegoś czasu bywają profile w mediach społecznościowych nieistniejącego amerykańskiego zespołu Isis. Byli członkowie zespołu zmienili już nazwy profili z Isis na Isis The Band, jednak wciąż pojawiają się ignoranci, którzy wysuwają pod ich adresem zarzuty o inspirowanie się terrorystami lub współpracę z nimi.

AKTUALIZACJA, 22.01.2016: Kanał „Fox31 Denver” donosi, że z szyldu księgarni zniknęło imię egipskiej bogini kojarzące się niektórym z tzw. Państwem Islamskim. Właścicielka Isis Books & Gifts oświadczyła dziennikarzom, że chociaż nazwa sklepu pozostaje taka sama, to zdecydowała się zmienić szyld stojący przy ulicy w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów i pracowników.

[aw,am]
fot. Google Street View, Isis Books & Gifts

Tematy: , ,

Kategoria: newsy