banner ad

Kraina 10 tysięcy jezior w USA ma pierwszą pływającą bibliotekę

25 sierpnia 2014

plywajaca-biblioteka-1
W trzy ostatnie weekendy sierpnia mieszkańcy Minneapolis (USA) posiadający łódkę, kajak lub odpowiednie umiejętności pływackie mogą skorzystać z niecodziennej okazji i wypożyczyć sobie książkę na środku jeziora. Stało się to możliwe dzięki Pływającej Bibliotece unoszącej się na wodach Cedar Lake.

Pływająca Biblioteka to drewniana konstrukcja o powierzchni nieco ponad 7 metrów kwadratowych. Zaopatrzona została w blisko 80 tytułów, głównie ręcznie wykonanych książek artystycznych, z których mogą korzystać osoby przebywające aktualnie na jeziorze. Aby uniknąć kontaktu z wodą, każda książka zapakowana jest w folię ochronną. Osoby posiadające łódkę, kajak, deskę surfingową lub choćby dętkę mogą podpływać do Biblioteki i bezpośrednio z wody przeglądać tytuły zgromadzone na półkach.

plywajaca-biblioteka-2

Pływająca Biblioteka jest projektem Sarah Peters, artystki, pisarki i kuratorki sztuki. Stan Minnesota, w którym mieszka, nazywany bywa krainą 10 tysięcy jezior. Mieszkańcy uwielbiają spędzać czas w wodzie, jednak ? jak zauważa artystka ? wyprawom łódką lub kajakiem rzadko towarzyszy książka, co jest tym dziwniejsze, że spokój na jeziorze bardzo sprzyja czytaniu.

plywajaca-biblioteka-3

Projekt uruchomiono próbnie już latem ubiegłego roku. Tego sierpnia biblioteka zaczęła wreszcie działać pełną parą. Sarah Peters twierdzi, że najczęściej spotyka się z dwoma reakcjami przepływających obok ludzi. Jedni zwalniają i chwalą pomysł, inni po prostu ją ignorują, nie nawiązują nawet kontaktu wzrokowego, tylko płyną dalej.

plywajaca-biblioteka-4

plywajaca-biblioteka-5

plywajaca-biblioteka-6

[am]
źródło: Star Tribune

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy