Kierkegaard, biografia Aleksandra Wielkiego, pożegnalny list Virginii Woolf ? zobacz, co czyta Mike Tyson

16 grudnia 2013

Tyson czyta filozofów
Legendarny bokser Mike Tyson opublikował na łamach „The Wall Street Journal” listę książek, jakimi w ostatnim czasie się zaczytuje. Jak sam zaznacza, nie lubi lekkich rzeczy, tylko poważne lektury.

„Obecnie czytam ?The quotable Kierkegaard? pod redakcją Gordona Marino, zbiór wspaniałych cytatów tego wielkiego duńskiego filozofa” ? powiedział Żelazny Mike. „Uwielbiam czytać filozofię. Większość filozofów jest bardzo niepoprawna politycznie – podważają status quo, a nawet samego Boga. Nietzsche jest moim ulubionym. On jest po prostu szalony. Trzeba mieć IQ co najmniej 300, żeby go dobrze zrozumieć”.

Tyson z równą pasją pochłania książki o historii. „Ktoś bardzo mądry powiedział kiedyś, że przeszłość to właściwie teraźniejszość, tylko w śmiesznych ubraniach. Czytam wszystko o Aleksandrze, więc ściągnąłem sobie ?Alexander the Great: The Macedonian Who Conquered the World? (z ang. ?Aleksander Wielki: Macedończyk, który podbił świat?) Seana Patricka” ? wyznał bokser. Cóż takiego fascynuje go w jednym z największych zdobywców w historii ludzkości? „Aleksander, Napoleon, Czyngis-chan, nawet oziębły alfons, jak Iceberg Slim – byli mamusinymi chłopcami. Dlatego Aleksander wciąż parł do przodu. Nie chciał wrócić do domu i zostać zdominowanym przez matkę”.

Tyson ceni również literaturę epistolarną: „Ogólnie rzecz biorąc jestem łasy na zbiory listów. Myślisz, że masz głębokie uczucia? Poczytaj listy miłosne Napoleona do Józefiny. Sprawią, że zaczniesz myśleć, iż miłość to forma obłędu. Albo przeczytaj ostatni list Virginii Wolf do męża, zanim napełniła swój płaszcz kamieniami i utopiła się w rzece”.

Od listopada słynny bokser jest nie tylko czytelnikiem. Na amerykańskim rynku ukazała się właśnie jego autobiografia. Wprawdzie książka posiada współautora, Larry?ego Slomana, który zapewne wykonał za Żelaznego Mike?a najbrudniejszą robotę, ale nie zmienia to faktu, że Tyson już oficjalnie może określić siebie jako pisarza.

fot. Bossip

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy