banner ad

Kickstarter pomógł zebrać w 2012 roku 15 milionów dolarów na cele wydawnicze

14 stycznia 2013


15 311 251 dolarów udało się w zeszłym roku zebrać pomysłodawcom na przedsięwzięcia wydawnicze dzięki Kickstarter, największemu na świecie serwisowi finansowania społecznościowego.

Kwota ta pozwoliła na zrealizowanie 1 666 projektów z działu „wydawniczego”. Optymistyczne wyniki studzi nieco fakt, że było to jedynie 30 procent spośród ponad 5 600 przedsięwzięć, o których sfinansowanie ubiegano się w tej kategorii poprzez Kickstarter.

Powyższe liczby nie uwzględniają komiksów. Historie obrazkowe mogą pochwalić się 46 procentową skutecznością ? spośród 1 170 zgłoszonych projektów sfinansowano 542, niektóre zaś doczekały się nawet szerszego rozgłosu. Reprint jednego z tomów, zbierających historyjki sieciowego komiksu „The Order of the Stick” zgromadził 1,25 miliona dolarów spośród niecałych 60 tysięcy potrzebnych autorowi na wydrukowanie nakładu. Inny ze sfinansowanych projektów, drugi tom „Fubar”, czyli antologii komiksów o zombie rozgrywających się podczas II wojny światowej, trafił na listę bestsellerów New York Timesa, wyprzedzając „Batman: The Return of Bruce Wayne” Granta Morrisona oraz wznowienia klasyków Alana Moore?a.

Łącznie serwis zebrał w zeszłym roku prawie 320 milionów dolarów, dzięki czemu udało się sfinansować 18 109 projektów. Dział wydawniczy był trzecią po muzyce i filmach najpopularniejszą kategorią (zarówno wśród zgłaszanych, jak i sfinansowanych projektów).

Crowdfunding, czyli forma finansowania przedsięwzięcia poprzez społeczność internautów zainteresowanych realizacją danego projektu, staje się coraz popularniejszą metodą na wydawanie książek i komiksów. Platformy crowdfundingowe coraz śmielej wkraczają również na polski rynek książki. Propozycje literackie znaleźć można już zarówno na Polakpotrafi.pl oraz Beesfund.com, jak i na Wspieramkulture.pl, czyli pierwszym polskim serwisie crowdfundingowym w pełni dedykowanym kulturze.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy