Ruszył pierwszy polski serwis crowdfundingowy w pełni dedykowany kulturze

12 grudnia 2012


12 grudnia w MiTo art.café.books w Warszawie wystartował pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy, oparty na idei społecznego finansowania kultury. Wspieramkulture.pl już cieszy się zainteresowaniem twórców, którzy poszukują wsparcia dla swoich projektów.

Idea crowdfundingu i oddolnego finansowania różnych inicjatyw sprawdza się już od wielu lat w USA i na Zachodzie. Nurt ten rozwija się w Polsce od 2007 roku, kiedy to powstał niszowy serwis megatotal.pl. Rok 2012 to zdecydowane podniesienie poziomu świadomości tego, czym jest crowdfunding i jakie daje możliwości. Szanse na wykorzystanie serwisów do zbiórki funduszy na realizację projektów upatruje wielu kreatywnych twórców. Z racji tego, że w serwisach „dla wszystkich” wiele pomysłów kulturalnych może zginąć pośród innych projektów, pomysłodawcy wspieramkulture.pl postanowili wyjść potrzebom naprzeciw i założyć stronę, która jest w pełni dedykowana kulturze.

Dzięki jasnym celom i prostym zasadom funkcjonowania, twórcy różnych dziedzin sztuki mają szansę na finansowanie i realizowanie swoich inicjatyw. „To świetny pomysł, stała orkiestra świątecznej pomocy dla kultury, zwłaszcza młodej, i jakie piękne uczucie pomóc komuś zdolnemu wymiernie i według własnego uznania” – mówi wspierający ideę Krzysztof Materna.

Zdaniem Piotra Seweryna Rosoła, właściciela MiTo, warszawskiej księgarni, kawiarni i galerii sztuki najnowszej, gdzie odbyło się śniadanie prasowe nowego serwisu, crowdfunding jest „świetną okazją do społecznej weryfikacji projektów artystycznych”. Dowodem tego możemy być kickstarter.com, czyli najpopularniejszy obecnie serwis zajmujący się finansowaniem społecznościowym. Przez ponad trzy lata funkcjonowania przyczynił się on do zrealizowania ponad 33 tysięcy projektów, w tym wielu komiksowych, dzięki czemu stał się jednym z największych wydawców komiksów w USA.

Na dobry początek 12 grudnia na www.wspieramkulture.pl udostępnione zostały projekty fotograficzne, filmowe i muzyczne, a kilka z nich znalazło już patronaty znanych osób i instytucji ? takie poparcie podnosi wiarygodność projektu i ma przyczyniać się do zwiększenia zainteresowania wśród darczyńców.

Zanim pomysł na projekt trafi do serwisu jest weryfikowany pod kątem wartości oraz ryzyka realizacji. „Dbamy o bezpieczeństwo użytkowników i o to, by projekty i twórcy zarejestrowani w serwisie byli rzetelni i wiarygodni. Finalnie to społeczność decyduje o wartości artystycznej i przyszłości projektów, których realizacja będzie możliwa tylko wtedy, gdy uda się zebrać 100 procent potrzebnych środków” – mówi dr Ewa Ger, pomysłodawczyni wspieramkulture.pl. Darczyńcy wyrażają swoje poparcie poprzez wpłaty online na rzecz wybranych inicjatyw. Aby zabezpieczyć przekazywane środki, kwota wsparcia pobierana jest z konta dopiero w momencie całkowitego sfinansowania projektu.

Podobnie jak w przypadku pozostałych serwisów crowdfundingowych za okazane projektom wsparcie twórcy mogą przekazać darczyńcom z góry ustalony prezent. Może to być autograf, udział w projekcie czy dozgonna wdzięczność. Wszystko zależy od kreatywności samego twórcy. „Jeśli firma czy instytucja sfinansuje w pełni projekt, czyli przekaże całość lub większość wpłaty na zapotrzebowanie zgłoszone przez artystę, może mocniej zaangażować się w projekt wypracowując np. ciekawą koncepcję kulturalno-promocyjną” – uzupełnia dr Ewa Ger.

Serwis wspieramkulture.pl daje każdemu możliwość by stał się mecenasem kultury. Darczyńca sam decyduje jaką dziedzinę kultury i jaką kwotę chce wspierać ? wśród kategorii są również „Pisanie”, „Wydawnicze” i „Komiks”. Minimalna wpłata wynosi 5 zł.

Więcej informacji o projektach i serwisie znajdziemy na stronie www.wspieramkulture.pl lub www.facebook.com/wspieramkulture.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy