Japończycy wydrukowali najmniejszą książkę na świecie

14 marca 2013


Japońska firma Toppan Printing wydrukowała nową najmniejszą książkę na świecie. Publikacja mierzy dokładnie 0,75 milimetra, a czytanie jej gołym okiem jest niemożliwe.

22-stronicowa mikroksiążka nosi tytuł „Shiki no Kusabana” (z jap. „Kwiaty czterech pór roku”) i zawiera monochromatyczne ilustracje (wraz z podpisami) japońskich kwiatów, m.in. kwitnących drzew wiśni i śliwy. Litery w książce mają grubość 0,01 mm i zostały wydrukowane przy użyciu tej samej technologii, którą drukarze stosują przy produkcji pieniędzy.

Książka wystawiona jest w należącym do firmy muzeum mieszczącym się w Tokio. Można ją kupić w zestawie ze szkłem powiększającym i dodatkową większą kopią za kwotę 29 400 jenów (niecałe tysiąc złotych) od sztuki.

Toppan Printing, która już od 1964 roku specjalizuje się w drukowaniu mikroksiążek, zapowiedziała, że zgłosi swoją najnowszą publikację do księgi Rekordów Guinnessa, aby otrzymać tytuł najmniejszej opublikowanej książki na świecie. Dotychczas mianem tym mogła poszczycić się 30-stronicowa edycja opowiadania Antoniego Czechowa „Kameleon”, wykonana przez syberyjskiego miniaturzystę Anatolija Konenko. Wydany w nakładzie 100 egzemplarzy tomik mierzył 0,9 milimetra.

Najmniejszą znaną reprodukcją drukowanej książki jest z kolei kosztujący 15 tysięcy dolarów mikrochip wyryty na krystalicznej silikonowej stronie, który mierzy 70 na 100 mikrometrów. Wydrapana za pomocą wiązki promieni jonowych publikacja nosi tytuł „Teeny Ted from Turnip Town”. Przeczytać można ją jedynie przy pomocy mikroskopu elektronowego.

fot. Toppan Printing Co., Ltd.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy