banner ad

J.K. Rowling wymyśliła Quidditcha po kłótni ze swoim chłopakiem

20 maja 2013

Quidditch wymyślony po kłótni
Autorka ujawniła pochodzenie fikcyjnej dyscypliny sportowej, jaką uprawiali uczniowie szkoły w Hogwarcie na kartach bestsellerowego cyklu o przygodach Harry’ego Pottera. Jak donosi „The Telegraph”, Quiddich został wynaleziony tylko dlatego, że J.K. Rowling pokłóciła się ze swoim chłopakiem.

„Quidditch został wynaleziony w małym pokoju hotelowym w Manchesterze po kłótni z moim ówczesnym chłopakiem. Rozmyślałam nad rzeczami, które spajają społeczeństwo, wyrażają naturę ludzi i sprawiają, że gromadzą się oni razem, i wiedziałam, że potrzebuję sportu” – napisała Rowling na marginesie egzemplarza powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, który zostanie jutro wystawiony na aukcję charytatywną w londyńskim Sotheby’s.

Książka zawiera również wiele innych sekretów, łącznie ponad tysiąc słów komentarza odnośnie powstawania pierwszego tomu serii, która przyniosła Rowling międzynarodową sławę, a także 22 rysunki ilustrujące, jak autorka wyobrażała sobie postacie znane z kart książki. „Pisałam ją, z trudem wyłuskując godziny, w hałaśliwych kawiarniach lub w środku nocy. Dla mnie cała historia, o tym jak napisałam „Harry’ego Pottera i Kamień Filozoficzny”, jest zapisana niewidzialnie na każdej stronie i czytelna tylko dla mnie” – skomentowała Rowling w notce zamieszczonej wewnątrz egzemplarza powieści.

Quidditch to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów świata opisanego w książkach o Harrym Potterze. Rozgrywany w siedmioosobowych drużynach dosiadających czarodziejskich mioteł sport na tyle przypadł do gustu miłośnikom twórczości J. K. Rowling, że w USA postanowiono zorganizować najzupełniej prawdziwe zawody. Poniżej możecie zobaczyć krótką relację wideo z 6 Mistrzostw Świata w Quidditcha:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy