banner ad

Irvine Welsh poznał 3-miesięcznego Irvine?a Welsha

29 czerwca 2016

irvine-welsha-mlody-fan
Po spotkaniu z czytelnikami w szkockim mieście Dumbarton pisarz Irvine Welsh miał okazję poznać wyjątkowego gościa. Autorowi „Trainspotting” przedstawiono trzymiesięcznego Zaka Irvine?a Welsha. Zbieżność imion nie jest przypadkowa. Rodzice bowiem nazwali synka właśnie na cześć pisarza.

Inicjatorem pomysłu jest ojciec dziecka, Richard Welsh, który tak jak Irvine pochodzi z Edynburga, ale nie łączy ich żadne pokrewieństwo. Wielkim fanem pisarza jest od czasu wejścia na ekrany filmu „Trainspotting”. Jak mówi, akurat przeniósł się wówczas do Leith, gdzie rozgrywa się akcja powieści, i sam mógł dostrzec wiele podobieństw między prozą Welsha a życiem w miejscu, które w tamtych latach przypominało wysypisko śmieci. „Jeśli nie byłeś ostrożny, ktoś mógł cię oszukać, a jeśli wychodziłeś na imprezę, to bawiłeś się przez kilka dni” ? wspomina 39-latek.

Richard zafascynował się twórczością Irvine?a Welsha. Czytał wszystkie jego książki, a że pracuje jako kierowca ciężarówki, polubił też audiobooki pisarza. Dwa i pół roku temu poznał Nicolę, z którą się związał. Kiedy dowiedział się, że spodziewają się dziecka, tylko jedno imię przyszło mu na myśl. „Nicola zawsze mówiła, że będę mógł wybrać imię dla naszego dziecka, ale jak powiedziałem, że chcę użyć imienia Irvine?a Welsha, była nieco sceptyczna. Nie czytała żadnej z jego książek, a do ubiegłego roku nie widziała nawet ?Trainspotting?. Szybko jednak dała się przekonać do pomysłu” ? opowiada Richard. Chłopiec ostatecznie otrzymał imiona Zak Irvine.

Z racji tego, że pisarz miał odwiedzić Dumbarton, gdzie para aktualnie mieszka, Richard skontaktował się z nim za pomocą Twittera i spytał, czy chciałby poznać swojego małego imiennika. Irvine był zachwycony. Podczas spotkania miał okazję wziąć na ręce malucha i złożyć dla niego dedykację w pierwszym wydaniu „Trainspotting”. Mały Zak Irvine Welsh ma więc na swojej półeczce już jedną książkę. Teraz musi tylko trochę podrosnąć, aż rodzice pozwolą mu zapoznać się z jej treścią.

[am]
fot. West Dunbartonshire Council
źródło: Daily Record

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy