Francuzi kupują książki do kolorowania, aby poradzić sobie ze stresem

16 czerwca 2014

kolorowanki-francja
Francja stała się światowym liderem w sprzedaży książek do kolorowania. Ich odbiorcami najczęściej nie są jednak dzieci, lecz dorośli, którzy za pomocą kolorowanek chcą poradzić sobie ze stresem.

Dziennik „The Telegrach” donosi, że antystresowe książki do kolorowania rozchodzą się już we Francji szybciej niż książki kucharskie. Obecnie prawie połowa z najlepiej sprzedających się tytułów w kategorii publikacji praktycznych to książki do kolorowania. Oczywiście dorośli nie kolorują słodkich zwierzaczków czy bohaterów kreskówek dziecięcych. Z myślą o nich wydawcy przygotowują książki z nieco bardziej dojrzałymi obrazkami. Dorośli mogą kolorować m.in. psychodeliczne wzory, średniowieczną sztukę czy piękne ogrody.

Francuscy wydawcy twierdzą, że kolorowaniem zajmują się głównie kobiety. Tworzą nawet grupy na Facebooku i innych portalach społecznościowych, gdzie chwalą się swoimi pracami, udzielają wskazówek odnośnie nowych książek lub tego, gdzie kupić najlepsze kredki.

Z badania przeprowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że Francuzi są jedną z najbardziej przygnębionych populacji na świecie. 21 procent z nich doświadczyło w życiu długotrwałej depresji. W takich sytuacjach najczęściej sięgają po leki antydepresyjne. Tymczasem książki do kolorowania mogą stanowić o wiele lepszą alternatywę. Pomagają bowiem zwalczać stres i depresje, a przy okazji pozwalają uniknąć skutków ubocznych zażywania pigułek.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy