banner ad

Fani zbierają pieniądze na pomnik Jakuba Wędrowycza

27 sierpnia 2012


Dwójka miłośników prozy Andrzeja Pilipiuka postanowiła zbudować pomnik Jakuba Wędrowycza w Wojsławicach, na cześć autora i postaci, którą wykreował. Pieniądze na zrealizowanie projektu zbierają przy pomocy portalu crowdfundingowego Polakpotrafi.pl.

Pomnik będzie 3-metrową rzeźbą na postumencie, przedstawiającą Jakuba Wędrowcza. Postać ma zostać wykonana w drewnie lipowym według projektu rzeźbiarza ludowego, Ryszarda Staińskiego. Inspiracją dla projektu rzeźby są rysunki Andrzeja Łaskiego ? ilustratora książek o przygodach Jakuba Wędrowycza.

Na pomysł budowy pomnika wpadła dwójka miłośników twórczości Andrzeja Pilipiuka i organizatorów Dni Jakuba Wędrowcza w Wojsławicach – Marek Farfos i Krzysztof Księski. „Pewien pomysł już zrealizowałem, mianowicie statuetkę metrową” ? mówi Marek Farfos. „Ale ? jak to mówią ? apetyt rośnie w miarę jedzenia. Postanowiłem coś większego zrealizować, nasunął mi się pomysł monumentalny, dwuipół- albo i trzymetrowy Jakub Wędrowycz.”

Pomnik stanie przy wjeździe do Wojsławic, gdzie będzie witał wszystkich odwiedzających miejscowość. Koncepcja wykonania z drewna pomnika jest podobna do stojącego już pomnika chrząszcza w Szczebrzeszynie, nawiązującego do znanego wiersza Jana Brzechwy, wykonanego przez uczniów Liceum Sztuk Plastycznych z Zamościa.

Projekt posiada akceptację autora i jego wydawcy. „Wydaje mi się, że to dobry pomysł, aczkolwiek mieszkańcy Wojsławic mogą oczywiście uważać inaczej” ? skomentował sprawę Pilipiuk.

Wybór Wojsławic na miejsce budowy pomnika nie jest przypadkowy. Niewielka, licząca około półtora tysiąca mieszkańców miejscowość stanowi miejsce akcji większości opowiadań o przygodach Wędrowycza, zamieszkującego w sąsiednim Starym Majdanie. To właśnie twórczość Pilipiuka rozsławiła Wojsławice wśród polskich, ale również czeskich i rosyjskich czytelników.

Aby realizacja projektu doszła do skutku, pomysłodawcy muszą uzbierać w ciągu 90 dni kwotę sześciu tysięcy złotych. Wpłaty od złotówki wzwyż można przekazywać za pomocą portalu crowdfundingowego Polakpotrafi.pl. Osoby, które wpłacą 400 lub więcej złotych będą mogły w nagrodę znaleźć się w jednym z opowiadań Pilipiuka o Wędrowyczu.

Jakub Wędrowycz to najpopularniejsza postać stworzona przez Andrzeja Pilipiuka, bohater humorystycznych opowiadań, egzorcysta amator, bimbrownik i kłusownik. Jak wyznał sam autor, „wyjątkowość tej postaci polega na tym, że nie ma w niej nic wyjątkowego. Jest to typowy do bólu Polak ? chamski, agresywny, nie lubi sąsiadów, ma zawsze rację i potrafi jej dowieść waląc przeciwnika w ryj”. Do tej pory ukazało się ponad 60 opowiadań z udziałem Wędrowycza, większość zebrana w tomach wydanych przez wydawnictwo Fabryka Słów. Najnowszy zbiór, zatytułowany „Trucizna” będzie miał swoją premierę w listopadzie.

Na obrazku załączonym do newsa Jakub Wędrowycz narysowany przez Andrzeja Łaskiego na potrzeby okładki książki „Kroniki Jakuba Wędrowycza”.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy