Nadchodzi „Goliat” Toma Gaulda!

26 sierpnia 2012


Na początku września nakładem wydawnictwa Centrala ukaże się „Goliat”, czyli pierwszy na polskim rynku album autorstwa jednego z najsłynniejszych brytyjskich rysowników młodego pokolenia – Toma Gaulda.

Komiks opowiada znaną od wieków historię w odmiennym, rewolucyjnym świetle. Goliat z Gat to kiepski wojownik. Bardziej niż do wojska ciągnie go do biurka, a do bójek pała niechęcią. Lecz czy tego chce, czy nie, przez królewską zachciankę dwa razy dziennie musi rzucać wyzwanie oddziałom Izraela: „Wybierzcie człowieka, niech zejdzie do mnie do walki. Jeśli zwycięży mnie, zostaniemy waszymi sługami. Jeśli zaś ja go zwyciężę, wy zostaniecie naszymi sługami.” Dzień w dzień Goliat powtarza niechętnie swoje wyzwanie, a osamotnienie jakie przysparza ten obowiązek daje mu sposobność do snucia refleksji nad pięknem otoczenia i przekomarzania się ze swoim tragarzem noszącym tarczę.

Opowiedziana z punktu widzenia Goliata rezydującego na zboczu Doliny Elah historia wyszła spod ręki Toma Gaulda, szerzej znanego z cotygodniowych pasków rysowanych dla brytyjskiego dziennika „The Guardian”. Jak wyjaśnił w rozmowie z „The Comics Journal”, kiedy czytał historię Goliata w Biblii, zrozumiał, jak mało jest tam o tej postaci napisane. „To bardziej lista rozmiarów: jaki jest wysoki, jak długa jest jego włócznia, ile waży jego zbroja. Jeśli historia byłaby bardziej obiektywna, albo podawała więcej szczegółów i charakterystyki Goliata, wątpię, abym był nią zainteresowany. Uważam jednak, że była tak jednostronna, że niemal domagała się opowiedzenia z innego punktu widzenia.”

Historię „Goliata” wyróżnia nie tylko subtelny dowcip i surowy styl, ale również gorzka, nieco ponura refleksja. „Podczas pracy nad książką zdałem sobie sprawę, że zazwyczaj myślimy o tej historii jako o starciu 'Chłopiec kontra Olbrzym’, ale w rzeczywistości jest to 'Chłopiec i Niezwykle Potężny Stwórca Całego Wszechświata kontra Olbrzym'”.

Premiera komiksu oprawionego w gustowną, twardą oprawę będzie miała miejsce 2 września, ale już teraz można zamawiać go na stronie wydawnictwa Centrala w promocyjnej cenie.

Poniżej możecie zobaczyć przykładową planszę z komiksu (kliknij tutaj, żeby zobaczyć więcej):

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi